Ruch istnieje od 1991 roku przy Zakonie Ojców Franciszkanów w Poznaniu. Jego założycielem i opiekunem jest ojciec Gaudenty A. Kustusz OFM, Koordynator ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Integralności Stworzenia. Spotkania odbywają się od października do czerwca, a uczestniczy...
Ruch istnieje od 1991 roku przy Zakonie Ojców Franciszkanów w Poznaniu. Jego założycielem i opiekunem jest ojciec Gaudenty A. Kustusz OFM, Koordynator ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Integralności Stworzenia. Spotkania odbywają się od października do czerwca, a uczestniczy w nich wierne grono ludzi w różnym wieku, reprezentantów wielu zawodów. Wszyscy jednak w równym stopniu są zainteresowani tematyką ekologiczną i tak jak św. Franciszek wykazują się braterską postawą wobec przyrody - dziełem stworzenia. Szukają harmonii życia, człowieka i przyrody, chcą też być otwartymi na ludzi i świat.
Przyroda wspierana modlitwą
Główną formą działania Ruchu są wspólne modlitwy w intencji ochrony przyrody, wykłady i prelekcje o tematyce ekologicznej lub moralnej. Podkreślają one odpowiedzialność każdego człowieka za dzieło stworzenia, dążą do poszukiwania nowych form kształtowania świadomości ekologicznej, w tym także dzieci i młodzieży w rodzinie, szkole, uczelni i pracy, poprzez ukazywanie wielkości i piękna przyrody oraz okazywania do niej szacunku.
Pod redakcją o. Gaudentego wydawane są "Zeszyty ekologiczne", w których podejmowane są kwestie ochrony środowiska naturalnego w przeszłości i obecnie. Rozprowadza on też książki i broszury ekologiczne oraz te, które dotyczą św. Franciszka - patrona ekologów.
Wiele celów Ruchu
Głównymi celami Ruchu stawianymi na dzisiaj i w przyszłości są: głoszenie nauki biblijnej o Bogu Stwórcy i Chrystusie "Pierworodnym wobec każdego stworzenia", przybliżanie i przypominanie nauki Kościoła z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego, rozpowszechnianie franciszkańskiej idei braterstwa stworzeń, podkreślanie ubóstwa jako przeciwstawianie się żądzy posiadania za wszelką cenę i postawy konsumpcyjnej, budzenie świadomości ekologicznej w wymiarze moralnym (ekologiczny rachunek sumienia), ukazywanie zagrożeń dla przyrody i poszukiwanie dróg zapobiegania im, współpraca z innymi organizacjami proekologicznymi.
Przy truskawkowym torcie na ostatnim spotkaniu w sezonie 2003/2004 roku podziwiano najpiękniejsze zakątki przyrody polskiej, perły architektury i zabytki naszego kraju. Wszystko za sprawą filmu pt. "Krajobraz Polski".
Był to jeden z dziewięciu tematów prelekcji, które odbyły się w omawianym okresie. Od października do czerwca wysłuchano wielu interesujących wykładów, przygotowanych przez pracowników wyższych uczelni, firm proekologicznych, nauczycieli, emerytowanych inżynierów sanitarnych. Obejmowały one różne problemy, m.in.: znaczenie traw i wilków w środowisku naturalnym i zmienionym przez człowieka, jakość wody do picia, targi Poleko, powodzie, usuwanie skutków katastrof ekologicznych, rośliny transgeniczne. Wykłady prowadzili m.in.: Stanisław Kozłowski, Barbara Golińska, Andrzej Bereszyński, Grzegorz Podolski, Jerzy Juszczyński, Elżbieta Stuczyńska, Janusz Rankowski, Kazimierz Tobolski, Małgorzata Kapelańska.
Franciszkańskie czwartki
Na zakończenie, w imieniu opiekuna Franciszkańskiego Ruchu Ekologicznego o. Gaudentego A. Kustusza oraz wszystkich jego uczestników, zapraszam na prelekcje i wykłady począwszy od października 2004 roku. Spotkania obywają się w każdy trzeci czwartek miesiąca o godzinie 17.15.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.








