Logo Przewdonik Katolicki

Cnota wytrwałości

ks. Jan
Fot.

(...) Dlaczego Kościół tak wielką wagę przywiązuje do regularności w praktykowaniu? Każde opuszczenie Mszy w niedzielę już jest mocno piętnowane. Tak samo jest ze spowiedzią. Zauważyłem, że jeśli spowiadałem się często, spowiednicy mnie chwalili, jeśli rzadziej, zwracali mi uwagę. Dochodzi do tego sprawa modlitwy codziennej. Ja wolę raz na jakiś czas, kiedy czuję taką potrzebę,...

(...) Dlaczego Kościół tak wielką wagę przywiązuje do regularności w praktykowaniu? Każde opuszczenie Mszy w niedzielę już jest mocno piętnowane. Tak samo jest ze spowiedzią. Zauważyłem, że jeśli spowiadałem się często, spowiednicy mnie chwalili, jeśli rzadziej, zwracali mi uwagę. Dochodzi do tego sprawa modlitwy codziennej. Ja wolę raz na jakiś czas, kiedy czuję taką potrzebę, przeznaczyć więcej czasu ma modlitwę i medytację. Normalnie się nie modlę, nie tak regularnie, i często zapominam o modlitwie rano i wieczorem. Myślę, że ta dłuższa modlitwa to zastąpi.
Stefan
Dobrze, że potrafisz rozpoznać w sobie potrzebę modlitwy i starasz się wtedy iść za głosem serca. Ja jednak chciałbym przekonać Cię do większej regularności i stałości w praktykowaniu życia duchowego.
Zauważ, że powtarzalność, cykliczność jest wpisana w stworzenie. Niemal wszystkie zjawiska w przyrodzie się powtarzają. Żeby jednostka mogła przetrwać, musi ciągle powtarzać pewne czynności. Tak samo się dzieje z przetrwaniem gatunku. Pan Bóg wpisał cykliczność w naszą naturę.
Regularne: sen, posiłek praca i odpoczynek zapewniają człowiekowi dobre zdrowie fizyczne. Owszem, potrafimy przeżyć w bałaganie, poradzić sobie z brakiem porządku, lecz wydatnie obniża to nasze fizyczne możliwości. Można nie dosypiać, nie dojadać, pracować na pełnych obrotach przez długi czas, korzystając z rezerw organizmu. W końcu jednak to się na człowieku mści.
Nasze życie duchowe podlega podobnym prawom. Praktykowane z cierpliwością i wytrwałością, powoli i regularnie, przynosi błogosławione owoce - pomaga duszy otworzyć się na miłość, którą Pan Bóg chce jej ofiarować. Pobożność praktykowana skokowo może i zaspokaja doraźną potrzebę, lecz nie prowadzi do przyjaźni z Bogiem. Nie pozwala na doświadczanie prawdziwej więzi z Chrystusem.
Bardzo groźne dla życia duchowego może być subiektywne wrażenie osiągnięcia pewnego pożądanego pułapu. Człowiek, któremu się wydaje, że zrobił już wystarczająco dużo, zatrzymuje się w swych staraniach. A jest to duży błąd! "Kto przerywa tok swoich ćwiczeń duchowych i modlitwy, podobny jest do tego, kto pozwala, żeby ptak uciekł z jego ręki; trudno mu będzie złapać go znowu" (Św. Jan od Krzyża). Św. Augustyn wypowiada się w podobnym tonie: "Jeśli zdarzy ci się powiedzieć: To wystarczy, osiągnąłem doskonałość, wszystko będzie stracone. Bowiem rolą doskonałości jest uświadamianie niedoskonałości".
A przede wszystkim pamiętaj o tym, że każda modlitwa, Eucharystia, Komunia, spowiedź to spotkanie z Jezusem. Gdy zapraszasz go do swego serca często i regularnie, dajesz Mu dowody swej miłości i szacunku. Porównując to z życiem rodzinnym - nie można tylko czasem kochać męża, żony czy dzieci. Miłość powinna być stała i ciągle okazywana. Wytrwałość w życiu duchowym jest okazywaniem miłości Chrystusowi.
Przypominają mi się słowa popularnej kiedyś piosenki religijnej: "Ciągle zaczynam od nowa, choć czasem w drodze upadam". Nie ma lepszego środka do osiągnięcia życia duchowego, niż nieustanne rozpoczynanie na nowo i powstrzymywanie się od myśli, że uczyniliśmy wystarczająco wiele. Trzeba cierpliwie znosić własne błędy, nie zrażać się nimi, i zaczynać ciągle od nowa. Pan Bóg nagradza nas nie tyle za efekty, co za nasze starania.
Jestem gorącym zwolennikiem różnorodności w życiu duchowym. Jednostajność grozi nudą i zniechęceniem. Tą wielość zapewniają nam święta i uroczystości, mogą to być pielgrzymki i spotkania, ale nie przerywanie naszych stałych praktyk pobożnych. Mam nadzieję, że teraz lepiej rozumiesz potrzebę stałości w duchowym rozwoju i lepiej o nią zadbasz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki