750 lat katedry św. Mikołaja

Uroczystą Mszą świętą upamiętniającą 750-lecie najstarszego kaliskiego kościoła pw. św. Mikołaja zakończyły się jubileuszowe obchody katedry. Obchody rozpoczęły się 21 września i trwały tydzień. W tym czasie w katedrze odbywały się koncerty chórów i zespołów z diecezji kaliskiej.



Sumie pontyfikalnej w niedzielę 28 września przewodniczył biskup kaliski Stanisław Napierała....
Czyta się kilka minut
Uroczystą Mszą świętą upamiętniającą 750-lecie najstarszego kaliskiego kościoła pw. św. Mikołaja zakończyły się jubileuszowe obchody katedry. Obchody rozpoczęły się 21 września i trwały tydzień. W tym czasie w katedrze odbywały się koncerty chórów i zespołów z diecezji kaliskiej.

Sumie pontyfikalnej w niedzielę 28 września przewodniczył biskup kaliski Stanisław Napierała. W trakcie nabożeństwa śpiewały dwa połączone chóry katedralne. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wspólnot parafialnych Kalisza, klerycy kaliskiego WSD oraz około dwudziestu pocztów sztandarowych. Mszę św. jubileuszową ks. bp Napierała celebrował z kapłanami diecezji kaliskiej, włocławskiej i Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Ksiądz biskup Napierała od władz Kalisza otrzymał kielich.

- Jest to Msza dziękczynna za 750 lat istnienia tej świątyni - mówił ks. prałat Andrzej Gaweł, proboszcz katedry witając przybyłych. - Sięgnijmy pamięcią do początków. Pomódlmy się za fundatorów kościoła - błogosławioną Jolantę i jej małżonka księcia Bolesława Pobożnego oraz za wielu bezimiennych budowniczych. To dzięki ich fachowej i sumiennej pracy, mury świątyni przetrwały wieki i oparły się wszelkim przeciwnościom losu.

W homilii ordynariusz kaliski ks. bp Napierała przypomniał najważniejsze wydarzenia z dziejów świątyni, wśród nich wizytę Jana Pawła II, która miała miejsce 4 czerwca 1997 roku.

Kościół pw. św. Mikołaja jest najstarszą świątynią nie tylko w Kaliszu, ale południowej Wielkopolsce. W 1253 roku ufundował go książę Bolesław Pobożny. Początkowo zarządzany przez księży diecezjalnych, dopiero przez Kazimierza Wielkiego w 1358 r. został oddany w zarządzanie kanonikom laterańskim. W 1621 r. Piotr Żeromski, starosta bydgoski, będąc w Antwerpii, kupił w pracowni Rubensa obraz "Zdjęcie Chrystusa z Krzyża" i ofiarował do głównego ołtarza. W 1810 r. parafia wróciła pod administrację duchowieństwa diecezjalnego. Obraz z 1977 r., który obecnie znajduje się w głównym ołtarzu, jest wierną kopią oryginału, który został skardziony, wykonaną przez kaliskiego malarza Bronisława Owczarka. Wraz z powołaniem diecezji kaliskiej 25 marca 1992 roku kościół wyniesiono do godności katedry.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Jeśli już znasz „Przewodnik Katolicki”, wykup subskrypcję by uzyskać dostęp do wszystkich treści z nowych numerów, numerów archiwalnych oraz całkowicie unikalnych treści publikowane jedynie w internecie.

Koszt rocznej subskrypcji  przy płatnościach miesięcznych to 239 zł. Przy płatności z góry za rok otrzymasz 25% rabat. Oszczędzasz 66 zł.

↺ Automatyczne odnowienie płatności; rezygnuj kiedy chcesz!

 

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 43/2003