Logo Przewdonik Katolicki

Zagraniczny wyjazd

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

Wyjeżdżający autem za granicę powinni wcześniej zorientować się, w co powinni się zaopatrzyć, by uniknąć później przykrych niespodzianek w razie kontroli drogowej przez miejscowe służby policyjne. O konieczności posiadania paszportu przy przekraczaniu granicy chyba każdy już wie. Natomiast nie każdy ma świadomość, że aby wjechać do niektórych państw, paszport musi mieć...

Wyjeżdżający autem za granicę powinni wcześniej zorientować się, w co powinni się zaopatrzyć, by uniknąć później przykrych niespodzianek w razie kontroli drogowej przez miejscowe służby policyjne.


O konieczności posiadania paszportu przy przekraczaniu granicy chyba każdy już wie. Natomiast nie każdy ma świadomość, że aby wjechać do niektórych państw, paszport musi mieć ważność przez określony jeszcze czas. I tak, udając się do Anglii musimy mieć ważny paszport, przez co najmniej jeszcze pół roku. Wjeżdżając do większości państw, z którymi bezpośrednio sąsiadujemy, musimy legitymować się paszportem, który ma ważność minimum jeszcze przez trzy miesiące.
Innym wymaganym dokumentem przy przekraczaniu granicy jest tzw. zielona karta, której nazwa pochodzi od koloru druku ubezpieczeniowego. Zielona karta to nic innego jak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w ruchu zagranicznym. Państwa, które należą do systemu zielonej karty, wymienione są na druku. Warto więc sprawdzić czy kraj, który zamierzamy odwiedzić, należy do systemu. Jeśli nie, to musimy na granicy danego Państwa wykupić odpowiednik naszego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Większość firm ubezpieczeniowych najczęściej, jeśli korzystamy z pełnych pakietów ubezpieczeniowych, oferuje już w cenie zieloną kartę ważną na cały rok. Jeśli nie korzystamy z pakietów ubezpieczeniowych, to zieloną kartę możemy wykupić na okres od dwóch tygodni do jednego roku. Orientacyjny koszt zielonej karty na okres dwóch tygodni kształtuje się na poziomie ok. 60-100 złotych w zależności od firmy, w której ubezpieczamy samochód. Warto sprawdzić, czy ubezpieczenie AC, które ewentualnie posiadamy, chroni nas także od kradzieży samochodu w kraju, do którego zamierzamy wjechać. Do międzynarodowego systemu zielonej karty należą wszystkie państwa Unii Europejskiej, a ponadto: Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr Czechy, Estonia, Iran, Izrael, Łotwa, Macedonia, Malta, Maroko, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Tunezja, Turcja, Ukraina, Węgry. Przy wjeździe do takich państw jak: Hiszpania, Chorwacja czy Słowenia wymagane jest posiadanie kompletu zapasowych żarówek. Pamiętajmy też o tym, że na zagranicznych autostradach nie można holować uszkodzonych aut. Dobrze jest także nakleić z tyłu samochodu znaczek PL. Warto zabrać ze sobą mały pojemnik oleju oraz płynu układu chłodzenia, by w razie potrzeby uzupełnić braki.
W razie przekroczenia przepisów o ruchu drogowym w krajach Unii Europejskiej i konieczności złożenia podpisu pod mandatem nie ma sensu dyskusja z policjantem na temat obniżenia jego wysokości. Skutek może być odwrotny.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki