Logo Przewdonik Katolicki

„Harry Potter i nasze dzieci. Poradnik nie tylko dla rodziców”

PK
Fot.

Ilość dyskusji i sporów, jakie towarzyszą Harryemu Potterowi, dowodzi, iż na stałe zagościł on w naszej kulturze i niewątpliwie oddziałuje na nasze dzieci. Wielu rodziców czy wychowawców nie mając czasu na samodzielną lekturę poszukuje materiałów, które pozwoliłyby im na ukształtowanie opinii w tej zawiłej materii, także w kontekście ich chrześcijańskiego...

Ilość dyskusji i sporów, jakie towarzyszą Harry’emu Potterowi, dowodzi, iż na stałe zagościł on w naszej kulturze i niewątpliwie oddziałuje na nasze dzieci. Wielu rodziców czy wychowawców – nie mając czasu na samodzielną lekturę – poszukuje materiałów, które pozwoliłyby im na ukształtowanie opinii w tej zawiłej materii, także w kontekście ich chrześcijańskiego lub anty-chrześcijańskiego charakteru. W ocenie autorów ich praca temu służy: nie chcemy narzucać jednoznacznych ocen, staramy się raczej pomóc w ukształtowaniu własnego zdania na temat wartości (...) powieści pani Rowling.
Autorzy zadali sobie wiele trudu, wskazując na konteksty kulturowe tego cyklu książek, alternatywne możliwości podejścia do rozmaitych zagadnień, znaczenie powieści we współczesnej kulturze. Najważniejszą jednak z postawionych tez wydaje mi się ta, iż od Pottera nie da się uciec, jest wszechobecny, budzi żywe zainteresowanie dzieci – więc dorośli niech nie mają złudzeń, że metodą zakazów mogliby „uchronić” dzieci przed jego wpływem. Powinni spróbować go poznać i zrozumieć – ta książka niewątpliwie im w tym pomoże.
Prywatnie jednak powiem, iż za takimi książkami, których autorzy sami nie chcą jednoznacznie określić swojego stanowiska, niespecjalnie przepadam. Tym bardziej, iż mam wyrobiony pogląd na osobę Harry’ego i jego przyjaciół.

Książka do nabycia w Księgarni św. Wojciecha w Poznaniu, pl. Wolności 1

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki