Logo Przewdonik Katolicki

ABS, EDS, ESP...?

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

W współczesnych samochodach montuje się coraz więcej urządzeń, które mają na celu poprawienie bezpieczeństwa jazdy. O istnieniu niektórych z nich w naszych samochodach nie mamy nawet świadomości. Dzisiaj spróbuję zdefiniować niektóre z nich. ABS - jest to układ zapobiegający blokowaniu kół przy hamowaniu i wpadnięciu auta w poślizg. ASR - zapobiega poślizgowi kół przy...

W współczesnych samochodach montuje się coraz więcej urządzeń, które mają na celu poprawienie bezpieczeństwa jazdy. O istnieniu niektórych z nich w naszych samochodach nie mamy nawet świadomości. Dzisiaj spróbuję zdefiniować niektóre z nich.

ABS - jest to układ zapobiegający blokowaniu kół przy hamowaniu i wpadnięciu auta w poślizg.
ASR - zapobiega poślizgowi kół przy ruszaniu i przyśpieszaniu (tzw. buksowaniu), zwłaszcza z grząskiej i śliskiej nawierzchni.
ARS – to aktywny stabilizator przechyłów, dzięki niemu samochód nie przechyla się podczas pokonywania zakrętów.
ESP – to elektroniczny system stabilizacji toru jazdy. W skrócie system ten czuwa nad zachowaniem samochodu w trakcie jazdy, poprzez optymalizowanie ciśnienia w hamulcach, co powoduje zdecydowane zwiększenie stabilności podczas hamowania lub gwałtownego omijania przeszkody. Przyhamowując jednym z kół system doprowadza do obrotu auta, wokół jego osi pionowej, umożliwiając powrót do pierwotnego toru jazdy.
EBS – to elektroniczne układy hamulcowe. Kierowca w zasadzie tylko raz naciska na pedał hamulca, resztą zajmuje się elektronika.
EBV – elektroniczny rozdzielacz siły hamowania.
EBA – system hamowania awaryjnego.
EDS – elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego.
HDC – jest to urządzenie wyłączające ABS, pomocny jest ten system przy zjeżdżaniu ze stromej góry.
ADR – to układ automatycznej regulacji odległości, polegający na zmniejszeniu prędkości w kierowanym przez nas samochodzie w momencie, gdy zbyt blisko zbliżymy się do samochodu jadącego przed nami. Jeśli jadący przed nami przyspieszy lub zmieni pas ruchu, układ ADR automatycznie spowoduje przyspieszenie samochodu. ADR umożliwia ustawienie odległości minimalnej od pojazdu jadącego przed nami i rejestruje wszystkie pojazdy w odległości do 200 m. System ten montowany jest np. w najnowszym samochodzie Volkswagena Phaeton.
U różnych producentów samochodowych wymienione systemy mogą posiadać inną nazwę lub funkcję działania.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki