Logo Przewdonik Katolicki

Święci »psychologowie«, Isabelle Prêtre

Święci »psychologowie«, Isabelle Prêtre

Myślą przewodnią książki jest stwierdzenie, że zdrowie psychiczne i świętość to rzeczywistości bardzo sobie bliskie.

Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle Prêtre zawdzięcza pokonanie wielu  trudności i słabości. W czułych rozmowach dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy. Wskazuje konkretne wątki, myśli i techniki, które prowadzą ją każdego dnia, sprawiając, że czuje się, jakby była na kozetce u najlepszych psychoanalityków.
 
Isabelle Pretre, będąc wykształconym filozofem i psychologiem, zabiera nas w bardzo osobistą podróż po wątpliwościach swojego życia i udowadnia, jak wiele nauczyła się od prezentowanych świętych. Nazywa ich psychologami, chociaż żaden z nich nie posiadał takiego wykształcenia. Wielokrotnie przekonujemy się, na kartach tej książki, że chociaż nie posiadali oni tytułu magistra w tej dziedzinie, to byli mistrzami w rozpoznawaniu zawiłości ludzkiej psychiki. Nie zostaliby nimi bez zawierzenia Panu. I właśnie to ich zawierzenie, świadomość nieustannej obecności Boga, Jego miłości oraz potrzeba stanięcia przed sobą w prawdzie są wielokrotnie lekiem na bolączki współczesnego świata.
 
Autorka opisuje okoliczności zapoznania się z duchowością wybranych świętych i to, w jaki sposób wpłynęli oni pozytywnie na jej życie – tj., które elementy duchowości pomogły jej poradzić sobie z konkretnymi z problemami, jak: niepokój, smutek, rozpacz, egzaltacja, niepewność swego powołania i miejsca w życiu, poczucie wewnętrznego rozdarcia.
 
Zwraca się do nich po imieniu, czasami nadając im czułe zdrobnienia świadczące o głębokiej zażyłości.
 
– Nie wiedziałam, że będziecie dla mnie najlepszymi psychologami na świecie i że pomożecie mi podążać naprzód na ścieżce wiodącej w górę. Na ścieżce równowagi i na ścieżce duchowości. Nie przestanę powtarzać, że odkąd was poznałam, wiem, że psychologia i duchowość są ze sobą powiązane ściślej, niż mogłoby się wydawać. Pomogliście mi na tak wiele sposobów, moi przyjaciele z góry, poprzez wasze życie, poprzez wasze pisma, że czuję się w obowiązku o tym zaświadczyć – czytamy we wstępie Święci »psychologowie«
 
Istnieje wiele książek mówiących o świętych. Tę wyróżnia forma i niezwykle użyteczna treść. Święci, będący w roli psychoanalityków, to główny motyw przyświecający książce Święci »psychologowie«. Są oni dla autorki nie tylko życiowymi drogowskazami, ale również psychologami, którym może podziękować za wszystko, co od nich otrzymała – zarówno na poziomie duchowym, jak i psychologicznym.
 
Isabelle Prêtre wykonuje podwójną pracę, ponieważ ujawnia nie tylko to, co przyjaźń ze świętymi może nam dać, gdy wejdzie się z nimi w bliską relację, ale także ukazuje ich szczególne talenty, które mogą być dla nas źródłem cennych życiowych inspiracji.

Myślą przewodnią książki jest stwierdzenie, że zdrowie psychiczne i świętość to rzeczywistości bardzo sobie bliskie.
 
O autorce:
Isabelle Prêtre – profesor filozofii i psycholog, która od lat łączy naukę z duchowością i tej ostatniej poświęca swoje książki. Córka Georges’a Prêtre, dyrygenta, dyrektora opery paryskiej.
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki