Logo Przewdonik Katolicki

Nauka kontemplacji, Jacques Maritain, Raïssa Maritain

Nauka kontemplacji, Jacques Maritain, Raïssa Maritain

Głównym adresatem Nauki kontemplacji jest każdy świadomy katolik, który poszukuje sprawdzonych dróg budowania jeszcze głębszych relacji z Bogiem.

Potrzeba bycia w bliskości Boga pozostaje niezmienna. Dlatego Nauka kontemplacji, choć ukazała się przed stu laty, nie straciła nic na aktualności. Esej wspaniale ilustruje związki między pracą intelektualną a duchowymi poszukiwaniami. Autorzy wskazują najważniejsze zasady życia modlitwy zgodnie z tradycją mistyczną świętych Tomasza z Akwinu, św. Jana od Krzyża i innych.
 
Tak naprawdę kontemplacja nie jest dana wyłącznie kartuzom, klaryskom, karmelitankom (…). Niekiedy skarb ten jest poniekąd ukryty przed obdarowanymi duszami, które nim po prostu żyją, bez wizji, bez cudów, ale z takim ogniem miłości do Boga i bliźniego, że dobro dzieje się wokół nich po cichu, bez zbędnego zaaferowania. (…) Wielką potrzebą naszych czasów w zakresie życia duchowego jest postawienie kontemplacji na ludzkich drogach – czytamy w książce Nauka kontemplacji (tytuł oryginalny: De la vie d'oraison).
 
Ten mały traktat został wydany poza drukiem w 1922 roku jako katalog „tomistycznych kółek naukowych". Obecne wydanie, przygotowane dla tych, którzy nie czytają po łacinie, jest dobrze dostosowane dla wszystkich, którzy chcą odkryć w sobie powołanie i zacząć inaczej się modlić.
 
Głównym adresatem Nauki kontemplacji jest każdy świadomy katolik, który poszukuje sprawdzonych dróg budowania jeszcze głębszych relacji z Bogiem.
 
Książka składa się z trzech części. Pierwsza: O życiu intelektualnym i modlitwie stanowi krótkie i solidne wprowadzenie w temat kontemplacji. Druga: Życie duchowe to centralne rozwinięcie treści książki. Trzecia natomiast to Noty, które zawierają precyzyjne i dyskretne uwagi z zakresu teologii duchowej dotyczące zamieszkiwania Osób Boskich w duszy i budzenia się do kontemplacji.
 
Nauka kontemplacji to wprowadzenie i zachęta do pogłębienia modlitwy. Autorzy, Jacques i Raïssa Maritainowie, pochylają się nad problem wiedzy religijnej i życiem duchowym. Przestrzegają przed niebezpieczeństwem, jakie tkwi w zbytnim przywiązaniu intelektualnym i jego wpływie na życie modlitewne. Zachęcają do bezwarunkowego otwarcia na Pana Boga, nieorganizowania modlitwy według własnego pomysłu.
 
Jak piszą: „Kluczem do sukcesu” jest miłość, otwarcie się na Bożą miłość i przelewanie jej na bliźnich. Radzą jak walczyć z wewnętrznymi rozproszeniami, opierając się na naukach świętego Tomasza z Akwinu i innych świętych.
 
Małżonkowie czerpią też obficie z duchowości karmelitańskiej, cytując często św. Jana od Krzyża i św. Teresę. Podkreślają, że nie każdy jest stworzony do takich uniesień jak np. Święta z Avilla, ale to nie znaczy, że jego modlitwa jest nieperfekcyjna. Modlitwa wewnętrzna, modlitwa kontemplacyjna jest bowiem również możliwa dzięki ludziom, których spotykamy w codzienności. I ta książka nam o tym przypomina.
 
O autorach:
Jacques Maritain (1882–1973) i Raïssa Maritain (1883–1960) nawrócili się na katolicyzm w wieku dwudziestu kilku lat i resztę życia postanowili poświęcić wierze. Jacques stał się jednym z najważniejszych filozofów XX wieku, zgłębiając myśl św. Tomasza z Akwinu. Raïssa podzielała filozoficzne pasje męża; była poetką i mistyczką. Małżonkowie w swoim domu pod Paryżem gościli wielu pisarzy, artystów i intelektualistów, przyjaźnili się m.in. z Józefem Czapskim. Po śmierci żony Jacques wstąpił do wspólnoty Małych Braci od Jezusa.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki