Logo Przewdonik Katolicki

Rozwiązania mieszkaniowe dla dużej rodziny – o czym warto pamiętać?

| 04.05.21r

Zakup mieszkania to decyzja, którą najczęściej podejmuje się na całe życie.

Dlatego musi być dobrze przemyślana, zwłaszcza jeśli szukamy lokum dla dużej rodziny. Każdy z domowników musi mieć odpowiednio dużo miejsca dla siebie. Warto pomyśleć o wszystkim jeszcze przed zakupem mieszkania. Jakie rozwiązania sprawdzą się dla dużej rodziny? O czym warto pamiętać?

Odpowiedni metraż i liczba pokoi 
Metraż mieszkania to raczej kwestia oczywista. Duża rodzina będzie potrzebowała znacznie więcej miejsca, aby każdy czuł się komfortowo, a życie codzienne nie sprawiało problemów. Rodzice często urządzają jeden wspólny pokój dla swoich pociech, aby zaoszczędzić przestrzeń. Dla młodszych dzieci jest to z pewnością atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ w pokoju z rodzeństwem mogą się bawić, a w nocy czują się raźniej. Trzeba jednak myśleć przyszłościowo. Gdy dzieci będą starsze, dzielenie pokoju z drugą osobą nie będzie dla nich komfortowe. Dlatego kupując mieszkanie, warto pomyśleć o osobnym pokoju dla każdej pociechy (w tym należy oczywiście uwzględnić to, czy planuje się w przyszłości powiększenie rodziny). Szukając mieszkania dla dużej rodziny warto zajrzeć na stronę obido.pl, która dopasowuje oferty do określonych preferencji i potrzeb klienta. 

Dużo miejsca na przechowywanie rzeczy
Duża rodzina oznacza gromadzenie wielu rzeczy. Każdy domownik posiada swoje własne ubrania, buty, książki, gadżety czy sprzęt sportowy. Do tego dochodzą również akcesoria wspólne, których używa cała rodzina. Jeżeli nasz budżet na to pozwala, to warto wybrać mieszkanie z osobnym pomieszczeniem gospodarczym, które pomieści wszystkie rzeczy niemieszczące się w pokojach. Jeśli taka opcja jest niemożliwa, to dobrym pomysłem będą duże szafy pod zabudowę. Zwolennicy niecodziennych rozwiązań mogą skusić się np. na dodatkowe schowki pod schodami, wysuwane szuflady w stopniach schodów, czy haki na ścianie do wieszania sprzętu sportowego. 

Oddzielna toaleta i łazienka
Osobna toaleta i łazienka to podstawa, jeśli kupujemy lokum dla dużej rodziny. Gdy dzieci są malutkie, to nie ma to aż tak dużego znaczenia, jednak tutaj również trzeba myśleć przyszłościowo. Rano każdy potrzebuje skorzystać z łazienki i toalety, aby się umyć, załatwić potrzeby fizjologiczne, a kobiety dodatkowo, aby się umalować. Jedna łazienka, którą trzeba dzielić pomiędzy rodziców i dwójkę czy trójkę nastolatków to zdecydowanie nie najlepszy pomysł. Jeśli nie mamy możliwości posiadania dwóch łazienek z prysznicem i ubikacją, to warto przynajmniej oddzielić toaletę. Dzięki temu ograniczymy poranne kolejki i zaoszczędzimy więcej czasu. 

Duża przestrzeń wspólna
Kupując mieszkanie dla dużej rodziny, warto pomyśleć o sporej przestrzeni wspólnej, zwłaszcza jeśli posiadamy jeszcze małe dzieci. Wiadomo, że młodsi domownicy najwięcej czasu spędzają z rodzicami. Dlatego miejsce do zabawy i spędzania wspólnego czasu będzie niezbędne. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie pokoju dziennego z aneksem kuchennym. Rodzic przygotowujący posiłek będzie mógł obserwować dzieci bawiące się w salonie. Warto też pomyśleć o dużym stole, przy którym cała rodzina będzie mogła usiąść i zjeść wspólnie posiłek. 
Kupno mieszkania dla dużej rodziny do często spore wyzwanie. Spełnienie potrzeb każdego domownika wymaga szczegółowego przemyślenia decyzji, jednak wszystko jest możliwe. Warto przed zakupem dokładnie rozważyć każdą kwestię. Dzięki temu codziennie funkcjonowanie będzie wygodne i komfortowe zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki