Logo Przewdonik Katolicki

Monika Białkowska nominowana do "Śladu"

KAI | 17.06.21r

Dziennikarka "Przewodnika" doceniona za wideobloga „PRZEWODNIK 24. Reportaż z wycinków świata”

Monika Białkowska, Sebastian Duda i Paulina Guzik zostali w tym roku nominowani do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Diamentowy „Ślad” za całokształt pracy otrzymał Jan Turnau.

Zgłoszenia kandydatów do Nagrody napłynęły z kilkunastu redakcji. Kapituła Nagrody na posiedzeniu 15 czerwca 2021 r. nominowała trzy osoby. Są to:

Monika Białkowska, dziennikarka „Przewodnika Katolickiego”, autorka wideobloga „PRZEWODNIK 24. Reportaż z wycinków świata”
– za odważne i rozsądne tłumaczenie współczesnego świata w kontekście wiedzy teologicznej oraz społecznej; za doskonały warsztat dziennikarski, kulturę słowa oraz spontaniczność.
Kapituła docenia zwłaszcza stworzenie przez Monikę Białkowską nowoczesnego, interaktywnego forum dyskusji i spotkania w oparciu o system finansowego zaangażowania widzów/odbiorców.

Sebastian Duda, dziennikarz, publicysta i autor książek, redaktor kwartalnika „Więź”.
– za nową jakość apologetyki chrześcijańskiej, która dokonuje się w dialogu z niewiarą, nieustanne promowanie współczesnej debaty teologicznej w o oderwaniu od sporów i dyskusji społecznych, eklezjalnych czy politycznych.
Kapituła docenia m.in. upowszechnianie (w dodatku „Ale Historia”) ciekawych i mających często odniesienie do współczesności wydarzeń z historii chrześcijaństwa, które wciąż rzutują na postrzeganie i przeżywanie naszej wiary.

Paulina Guzik, dziennikarka TVP – prowadząca i autorka programu „Między ziemią a niebem”, współpracowniczka wielu portali internetowych, m.in. Deon.pl oraz amerykańskiego Crux
– za wielostronne i rzetelne ukazywanie w mediach polskich i zagranicznych życia Kościoła w Polsce; za podejmowanie z odwagą, wnikliwością, delikatnością oraz mądrością tematów trudnych i bolesnych; popularyzację nauczania św. Jana Pawła II. Kapituła docenia także pracę naukową nominowanej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, m.in. wykształcenie w krótkim czasie młodych dziennikarzy, którzy realizują projekt uniwersyteckiej telewizji JP2TV, będącej dziś cenionym medium w Małopolsce.

Laureata Nagrody „Ślad” 2021 poznamy podczas Gali, która odbędzie się – o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna – we wrześniu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

W tym roku kapituła zdecydowała również o przyznaniu „Śladu Diamentowego”. Za całokształt pracy dziennikarskiej wyróżnienie otrzyma:

Jan Turnau – ur. 1933, pisarz i publicysta, ekumenista i biblista. Turnau przez ponad 30 lat był redaktorem działu religijnego w miesięczniku „Więź”, współpracując blisko z Tadeuszem Mazowieckim. W 1990 r. dołączył do zespołu „Gazety Wyborczej”, w której był redaktorem „Arki Noego” – stron w gazecie poświęconych tematyce wiary. Krótkie, acz treściwe i dające do myślenia felietony sygnuje pseudonimem „Jonasz”. Publikował m.in. w „Gościu Niedzielnym”, „Tygodniku Powszechnym”, „Myśli Protestanckiej”. Jest członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Inicjator comiesięcznych międzywyznaniowych nabożeństw w Warszawie oraz ekumenicznego przekładu Biblii.

Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła, Tomasz Krzyżak i Tomasz Terlikowski.

Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był on członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain. W latach 1983–1986 byt redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w okresie 1986–1992 był przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskup radomski.

Organizacją Gali Nagrody „Ślad” zajmuje się Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły Nagrody „Ślad”.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki