Logo Przewdonik Katolicki

Caritas Internationalis apeluje o szybkie działania w kryzysie

| 07.05.20r

Caritas Internationalis apeluje do wspólnoty międzynarodowej o szybkie działania w obliczu pandemii koronawirusa.

Jeśli to się nie stanie, skutki społeczne mogą kosztować życie milionów osób, oświadczyła organizacja w Rzymie podkreślając, że dotychczasowy rozwój sytuacji „prowadzi wprost do poważnego kryzysu humanitarnego”.
 
Niestety, od miesięcy zarówno polityka jak i media koncentrują się głównie na tłumieniu pandemii. Tymczasem jej skutki ekonomiczne są o wiele bardziej śmiercionośne, zwłaszcza w najbiedniejszych regionach świata. Surowe przepisy obowiązujące w walce z pandemią w Europie, Chinach, Japonii i USA sparaliżował handel światowy. W tym roku śmierć głodowa grozi nawet 230 milionom ludzi, dwukrotnie więcej niż dotychczas.
 
„Zdajemy sobie sprawę, że znajdujemy się w wyjątkowo trudnej sytuacji, która obecnie najbardziej dotyka kraje uprzemysłowione”, powiedział Aloysius John, sekretarz generalny Caritas Internationalis. Mimo to nie wolno tracić z oczu losu mieszkańców np. Afryki.
 
Globalną kampanię wobec Covid-19 Caritas Internationalis rozpoczął już na początku kwietnia mając na uwadze zwłaszcza kraje najbiedniejsze. Np. w Rwandzie nie ma dotychczas dostatecznej świadomości zagrożenia koronawirusem, ponieważ ludność cierpi z powodu katastrofalnego braku żywności. Aloysius John przytoczył zdanie często powtarzane w Rwandzie: „Lepiej umrzeć na covid niż się zagłodzić”.
 
Caritas Internationalis skupia 165 krajowych Caritas. Niosą one w ok. 200 krajach pomoc w trudnych sytuacjach oraz w rozwoju, a także prowadzą działalność socjalną. Międzynarodowa sieć Caritas należy także do powołanej przez papieża Franciszka specjalnej komisji ds. zwalczania skutków koronawirusa.

MJ za KAI

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki