Logo Przewdonik Katolicki

Lilia św. Józefa

| 02.03.18r

Lilia św. Józefa, czyli lilia biała (Lilium candidum) już w starożytności była ceniona za urodę, upajający zapach i właściwości lecznicze – z jej cebul oraz kwiatów przygotowywano leki na dolegliwości żołądkowe i choroby skóry. Zasłużoną popularnością cieszy się nadal, trudno bowiem o bardziej urzekającą ozdobę rabaty.

 

Atrybut Patrona Spraw Wszelkich

Ta piękna i pożyteczna roślina przywędrowała do Europy Środkowej z Azji Zachodniej i Półwyspu Bałkańskiego. Wspomina o niej już Stary Testament. Oblubieniec i Oblubienica z Pieśni nad Pieśniami kilkakrotnie porównują się nawzajem do kwiatów lilii, a szczególne znaczenie ma fragment: „Jak lilia pośród cierni, tak przyjaciółka ma pośród dziewcząt” (PnP 2, 2). W porównaniu tym chodzi o coś więcej niż wyjątkową urodę Oblubienicy – kwiat czysto biały, wonny, posiadający właściwości lecznicze staje się symbolem dobra, podczas gdy ciernie, które zadają rany i ból, przynależą do tego, co złe. Taka symbolika pojawia się również w legendach biblijnych, pieśniach i ikonografii, gdzie kwiat białej lilii towarzyszy Maryi oraz św. Józefowi. Na obrazach religijnych Opiekun Świętej Rodziny niemal zawsze trzyma w dłoni kwitnącą białą lilię. Obok narzędzi ciesielskich to najbardziej znany atrybut św. Józefa: Opiekuna Świętej Rodziny i Kościoła Powszechnego, świętego, za wstawiennictwem którego modlą się ludzie pracy, kobiety w ciąży, małżeństwa, młodzi ludzie poszukujący swojej ścieżki życiowej i umierający. To prawdziwy Patron Spraw Wszelkich.

Łatwa w pielęgnacji roślina na rabaty

Współczesna lilia św. Józefa wygląda niemal identycznie jak jej odpowiedniki z dawnych ikon i obrazów. Wytwarza smukłe, ulistnione pędy, długie na 100-120 cm i zwieńczone gronami dużych kwiatów. Ich atłasowe płatki, złożone w szykowne lejki, mają czysto biały kolor, łatwo więc zestawić tę lilię z innymi bylinami wczesnego lata w udanej kompozycji na rabacie. Jest mało wymagająca – w przeciwieństwie do wielu swoich kapryśnych krewniaczek do corocznego kwitnienia potrzebuje jedynie słońca i lekkiej, próchnicznej gleby bogatej w wapń.

Ciekawa oferta cebulek lilii dostępna jest w Internetowym Sklepie Ogrodniczym Świat Kwiatów https://sklep.swiatkwiatow.pl/

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki