W niedzielę 19 listopada będzie obchodzony I Światowy Dzień Ubogich.
W specjalnym orędziu na ten dzień papież Franciszek przypomniał, że „kto zamierza kochać tak, jak kochał Jezus, powinien postępować zgodnie z Jego przykładem, i to przede wszystkim wtedy, kiedy jest wezwany do okazania miłości ubogim”. W odpowiedzi na papieskie wezwanie do braterstwa i solidarności diecezjalne Caritas zaplanowały szereg działań związanych z pomocą najbardziej potrzebującym.
Warszawa
Na Światowy Dzień Ubogich archidiecezja warszawska organizuje koncert w wyjątkowym miejscu – sanktuarium św. Faustyny na ul. Żytniej. Na terenie tej parafii diecezjalna Caritas prowadzi schronisko dla bezdomnych, jadłodajnię dla ubogich oraz magazyn odzieżowy i łaźnię. Dziennie z pomocy korzysta tutaj ponad 300 osób. Koncert odbędzie się w niedzielę 19 listopada z udziałem Agnieszki Musiał, wokalistki zespołu New Life’m. Koncert jest częścią ogólnopolskiej akcji „Hospicjum to też życie”. Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadzi hospicjum, w którym przebywa obecnie ok. 150 pacjentów.
Ponadto Caritas Polska wraz z Caritas diecezji warszawsko-praskiej zaprosiła na wspólny niedzielny posiłek w schronisku dla bezdomnych nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio oraz abp. Henryka Hosera.
Kraków
Środowiska Archidiecezji Krakowskiej, a wśród nich Caritas, już od poniedziałku przygotowują się do Światowego Dnia Ubogich. We wtorek na krakowskim Małym Rynku stanął Namiot Spotkań, w którym, oprócz informacji na temat organizatorów, zaczerpnąć można pomocy duchowej, posłuchać koncertów czy wziąć udział w warsztatach rękodzielnictwa. Odbędą się tam również pokazy filmowe – np. w piątek krakowianie obejrzą film „Brat naszego Boga”, a po nim spotkają się z reżyserem Krzysztofem Zanussim.
Od niedzieli poprzedzającej Światowy Dzień Ubogich w krakowskich parafiach można wysłuchać świadectw osób działających w Caritas i innych organizacjach charytatywnych m.in. zachęcające do czynnego udziału w akcji „Zaproś sąsiada na obiad”, której finał przypadnie na niedzielę 19 listopada.
Poznań
Również w Poznaniu obchody ŚDU nie ograniczają się do świątecznej niedzieli. W odniesieniu do fragmentu orędzia papieża –„U podstaw wielu konkretnych inicjatyw, które będą realizowane w tymże Dniu, niech będzie zawsze modlitwa” – przygotowuje kilka spotkań modlitewnych. Ponadto od poniedziałku w ośrodkach dla ubogich i bezdomnych w stolicy Wielkopolski i w jej okolicach odbywają się pokazy filmowe połączone ze spotkaniami ewangelizacyjnymi. Podobną posługę będą realizować wolontariusze w poznańskich jadłodajniach prowadzonych przez siostry zakonne. W niedzielę 19 listopada Dzień Ubogich rozpocznie Eucharystia w kościele pw. Zbawiciela na ul. Fredry, na którą zaproszeni są wszyscy ubodzy. Obchody zakończy wspólne świętowanie na pl. Wolności.
Gdańsk
W archidiecezji gdańskiej zostaną podjęte dwie inicjatywy związane ze Światowym Dniem Ubogich. Pierwszą są tzw. „Karty Miłosierdzia” z wypisanymi uczynkami miłosierdzia. Zaproponowane zostały trzy konkretne działania, z których można wybrać i zrealizować jedno z nich. Karty te będą rozdawane w parafiach w niedzielę, 19 listopada. Ponadto w samym tym Dniu ubodzy i wszyscy chętni, którzy chcieliby włączyć się w niesienie pomocy potrzebującym, zostali zaproszeni na projekcję filmu pt. „Boisko bezdomnych”, a po nim na wspólny obiad w jadłodajni Caritas w Sopocie.
Łódź
Archidiecezja łódzka, podobnie jak kilkadziesiąt innych diecezji, włącza się w ogólnopolską akcję „Tytka charytatywna”. W okresie przed Światowym Dniem Ubogim parafie z diecezji uczestniczących w akcji otrzymują „tytki”, czyli papierowe torby, które będą rozprowadzane wśród wiernych. Wypełnią ją artykuły pierwszej potrzeby, spożywcze i chemiczne, które zostaną ofiarowane najuboższym mieszkańcom parafii. W archidiecezji łódzkiej, oprócz papierowych toreb, istnieje możliwość wypełnienia wirtualnej tytki charytatywnej na stronie www.dobromat24.pl. Zebrane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na zakup żywności dla ubogich.
Sandomierz
W diecezji sandomierskiej obchody ŚDU rozpoczęły się już 12 listopada uroczystą Mszą św. i koncertem Pawła Chustaka w Katolickim Domie Kultury św. Józefa. Planowane jest także naukowe sympozjum „W kierunku Pomocy Ubogim”. Główny punkt programu obchodów to akcja „Podziel się niedzielnym obiadem”, która ma zgromadzić członków Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas oraz działaczy innych organizacji charytatywnych. Ludzie włączający się w akcję zaproszą tego dnia osoby ubogie na obiad do swojego domu. Organizatorzy liczą, że to nie jednorazowy odruch solidarności, ale akcja, która na dłużej wzmocni poczucie braterstwa ponad różnicami społecznymi.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.












