W niedzielę 19 listopada będzie obchodzony I Światowy Dzień Ubogich.
W specjalnym orędziu na ten dzień papież Franciszek przypomniał, że „kto zamierza kochać tak, jak kochał Jezus, powinien postępować zgodnie z Jego przykładem, i to przede wszystkim wtedy, kiedy jest wezwany do okazania miłości ubogim”. W odpowiedzi na papieskie wezwanie do braterstwa i solidarności diecezjalne Caritas zaplanowały szereg działań związanych z pomocą najbardziej potrzebującym.
Warszawa
Na Światowy Dzień Ubogich archidiecezja warszawska organizuje koncert w wyjątkowym miejscu – sanktuarium św. Faustyny na ul. Żytniej. Na terenie tej parafii diecezjalna Caritas prowadzi schronisko dla bezdomnych, jadłodajnię dla ubogich oraz magazyn odzieżowy i łaźnię. Dziennie z pomocy korzysta tutaj ponad 300 osób. Koncert odbędzie się w niedzielę 19 listopada z udziałem Agnieszki Musiał, wokalistki zespołu New Life’m. Koncert jest częścią ogólnopolskiej akcji „Hospicjum to też życie”. Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadzi hospicjum, w którym przebywa obecnie ok. 150 pacjentów.
Ponadto Caritas Polska wraz z Caritas diecezji warszawsko-praskiej zaprosiła na wspólny niedzielny posiłek w schronisku dla bezdomnych nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio oraz abp. Henryka Hosera.
Kraków
Środowiska Archidiecezji Krakowskiej, a wśród nich Caritas, już od poniedziałku przygotowują się do Światowego Dnia Ubogich. We wtorek na krakowskim Małym Rynku stanął Namiot Spotkań, w którym, oprócz informacji na temat organizatorów, zaczerpnąć można pomocy duchowej, posłuchać koncertów czy wziąć udział w warsztatach rękodzielnictwa. Odbędą się tam również pokazy filmowe – np. w piątek krakowianie obejrzą film „Brat naszego Boga”, a po nim spotkają się z reżyserem Krzysztofem Zanussim.
Od niedzieli poprzedzającej Światowy Dzień Ubogich w krakowskich parafiach można wysłuchać świadectw osób działających w Caritas i innych organizacjach charytatywnych m.in. zachęcające do czynnego udziału w akcji „Zaproś sąsiada na obiad”, której finał przypadnie na niedzielę 19 listopada.
Poznań
Również w Poznaniu obchody ŚDU nie ograniczają się do świątecznej niedzieli. W odniesieniu do fragmentu orędzia papieża –„U podstaw wielu konkretnych inicjatyw, które będą realizowane w tymże Dniu, niech będzie zawsze modlitwa” – przygotowuje kilka spotkań modlitewnych. Ponadto od poniedziałku w ośrodkach dla ubogich i bezdomnych w stolicy Wielkopolski i w jej okolicach odbywają się pokazy filmowe połączone ze spotkaniami ewangelizacyjnymi. Podobną posługę będą realizować wolontariusze w poznańskich jadłodajniach prowadzonych przez siostry zakonne. W niedzielę 19 listopada Dzień Ubogich rozpocznie Eucharystia w kościele pw. Zbawiciela na ul. Fredry, na którą zaproszeni są wszyscy ubodzy. Obchody zakończy wspólne świętowanie na pl. Wolności.
Gdańsk
W archidiecezji gdańskiej zostaną podjęte dwie inicjatywy związane ze Światowym Dniem Ubogich. Pierwszą są tzw. „Karty Miłosierdzia” z wypisanymi uczynkami miłosierdzia. Zaproponowane zostały trzy konkretne działania, z których można wybrać i zrealizować jedno z nich. Karty te będą rozdawane w parafiach w niedzielę, 19 listopada. Ponadto w samym tym Dniu ubodzy i wszyscy chętni, którzy chcieliby włączyć się w niesienie pomocy potrzebującym, zostali zaproszeni na projekcję filmu pt. „Boisko bezdomnych”, a po nim na wspólny obiad w jadłodajni Caritas w Sopocie.
Łódź
Archidiecezja łódzka, podobnie jak kilkadziesiąt innych diecezji, włącza się w ogólnopolską akcję „Tytka charytatywna”. W okresie przed Światowym Dniem Ubogim parafie z diecezji uczestniczących w akcji otrzymują „tytki”, czyli papierowe torby, które będą rozprowadzane wśród wiernych. Wypełnią ją artykuły pierwszej potrzeby, spożywcze i chemiczne, które zostaną ofiarowane najuboższym mieszkańcom parafii. W archidiecezji łódzkiej, oprócz papierowych toreb, istnieje możliwość wypełnienia wirtualnej tytki charytatywnej na stronie www.dobromat24.pl. Zebrane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na zakup żywności dla ubogich.
Sandomierz
W diecezji sandomierskiej obchody ŚDU rozpoczęły się już 12 listopada uroczystą Mszą św. i koncertem Pawła Chustaka w Katolickim Domie Kultury św. Józefa. Planowane jest także naukowe sympozjum „W kierunku Pomocy Ubogim”. Główny punkt programu obchodów to akcja „Podziel się niedzielnym obiadem”, która ma zgromadzić członków Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas oraz działaczy innych organizacji charytatywnych. Ludzie włączający się w akcję zaproszą tego dnia osoby ubogie na obiad do swojego domu. Organizatorzy liczą, że to nie jednorazowy odruch solidarności, ale akcja, która na dłużej wzmocni poczucie braterstwa ponad różnicami społecznymi.