Pięćdziesiąta rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej będzie najważniejszym wydarzeniem 2017 roku w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 12 sierpnia, a zakończy je uroczysta Msza św. 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP. W uroczystościach wezmą udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Świętowanie złotego jubileuszu nałożenia przez kard. Stefana Wyszyńskiego papieskiej korony na obraz Matki Bożej Licheńskiej, jakie miało miejsce 15 sierpnia 1967 roku, będzie trwało cały rok. Uroczyste celebracje, rekolekcje, zjazdy, pielgrzymki oraz imprezy towarzyszące będą nawiązywały do rocznicy koronacji.
Ważnym dniem obchodów rocznicowych będzie 2 lipca, czyli odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej.
Główne uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu rozpoczną się w sobotę 12 sierpnia całodniową ewangelizacją prowadzoną przez wspólnoty i ruchy kościelne działające na terenie diecezji włocławskiej. O godz. 18.00 rozpoczną się uroczyste nieszpory sprawowane przy ołtarzu koronacyjnym w starej części sanktuarium, a następnie wierni procesyjnie udadzą się do bazyliki, gdzie przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej zostanie odprawiona Msza św. Będzie jej przewodniczył bp Stanisław Gębicki.
W niedzielę Mszy św. o godz. 12.00 w bazylice licheńskiej będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W poniedziałek 14 sierpnia Mszy św. o godz. 18.00 połączonej z uroczystymi nieszporami będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, prymas Polski.
Uroczystą sumę odpustową sprawowaną we wtorek 15 sierpnia o godz. 12.00 będzie celebrował kard. Stanisław Dziwisz. Podczas tej Eucharystii na obraz Matki Bożej Licheńskiej zostanie nałożona jubileuszowa sukienka ufundowana przez ofiarodawców i dobroczyńców sanktuarium z kraju i z zagranicy.
Obraz Matki Bożej Licheńskiej koronowany 15 sierpnia 1967 przez kard. Stefana Wyszyńskiego koronami papieskimi Pawła VI jest kopią obrazu Matki Bożej z Rokitna. Historia licheńskiego obrazu sięga bitwy pod Lipskiem w 1813 r., gdzie po raz pierwszy żołnierzowi napoleońskiemu Tomaszowi Kłossowskiemu objawiła się Matka Boża Licheńska. Pochodzący z miejscowości pod Licheniem Tomasz, ocalony za przyczyną Maryi, po powrocie do kraju znalazł Jej maleńki wizerunek i przyniósł do rodzinnego Izabelina, by następnie zawiesić na sośnie w pobliskim lesie. Tam Maryja objawiła się miejscowemu pasterzowi Mikołajowi Sikatce, ostrzegając ludzi przed zbliżającą się zarazą i nawołując do nawrócenia. Stamtąd wizerunek przeniesiono do kościoła parafialnego św. Doroty w Licheniu, a w 2006 r. do nowo wybudowanej bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.
Każdego roku do sanktuarium w Licheniu przybywa ok. miliona pielgrzymów proszących Bożą Matkę o łaski i polecających się Jej opiece.