Logo Przewdonik Katolicki

Poszli w bój

Szymon Bojdo | 01.08.16r
Powstańcy byli młodymi ludźmi. fot. Stefan Bałuk/ wikipedia

72 lata temu wybiła Godzina W. Rozpoczęła ona 63 dni bohaterskiej i krwawej walki o godność i wolność Polaków.
1 sierpnia, godzina 17:00. To moment, gdy co roku Warszawa na moment staje w bezruchu. Ale nie tylko w tym mieście pamięta się o wybuchu Powstania Warszawskiego. Syreny wyją w tym czasie w całej Polsce. 

Bo bez wątpienia zryw Armi Krajowej i całego Państwa Podziemnego był jednym z decydujących momentów II wojny światowej. I choć często bywa on krytykowany ze wzgledu na beznadziejną sytuację powstańców, to jest niezmiernie istotnym symbolem bohaterstwa. - To tak jakby powiedzieć, że nie miała sensu insurekcja kościuszkowska czy powstanie styczniowe. Nie możemy tak myśleć. - stwierdził tuż przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów prezydent Andrzej Duda. 

 

Najpierw był Żoliborz

Oficjalne obchody 72. rocznicy wybuchu powstania rozpoczęły się w sobotę od złożenia kwiatów oraz salwy honorowej na  Żoliborzu. 
To właśnie na Żoliborzu 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęły się pierwsze walki, jeszcze przed godziną 17. Przy pomniku odczytano też apel pamięci, który w tym roku zastąpił apel poległych.

Warszawa czci swoich bohaterów

Główne uroczystości odbywają się dzisiaj w stolicy. O 9:00 miała miejsce ceremonia składania kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanierozkazu rozpoczęcia Powstania  przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” - dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej 

10:00: uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w park im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera oraz  „Marsz Mokotowa” z ul. Puławskiej do ul. Dworkowej. 

O godz. 17.00 – w Godzinę „W” –  prezydent Andrzej Duda bierze udział w uroczystościach oddania Hołdu Powstańcom na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy Pomniku Gloria Victis.

Wieczorem, o godzinie 19.30 odbędzie się uroczystość złożenia wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani”, a już o godz. 20.00 na Placu Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewane piosenek powstańcych – „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI”. Na miejscu rozdawane będą śpiewniki.

O godzinie 21.00 odbędą się uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego, z rozpaleniem Ogniska Pamięci.


CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki