Logo Przewdonik Katolicki

Auschwitz - wymowne milczenie Papieża

Katolicka Agencja Informacyjna | 31.07.16r
Wpis papieża do księgi pamiątkowej w miejscu pamięci: byłym obozie Auschwitz - Birkenau

- Milczenie papieża Franciszka w byłym niemiecko-nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau było bardzo znaczące. Brakuje już słów, została tylko modlitwa - powiedział KAI watykanista agencji ACI i CNA Andrea Gagliarducci.- W pewnym sensie papież Franciszek chciał powiedzieć, że w obliczu Auschwitz nie ma już więcej słów. Kiedy przyjechał tam Jan Paweł II - mówił. Gdy przyjechał Benedykt XVI - pytał, gdzie w Auschwitz był Bóg. Franciszek w Instytucie Jad Waszem w Jerozolimie zastanawiał się, gdzie w czasie Szoah był człowiek. Padły już pytania: gdzie był wtedy Bóg, gdzie był człowiek? Nie ma już innych słów, została tylko modlitwa - zauważył Gagliarducci.

Podkreślił, że dzisiejszy dzień wizyty papieża przebiega "pod znakiem bólu". - Gdy idziesz do spowiedzi, najpierw jest pokuta, a potem światło. Właśnie tak widzę dzisiejszy dzień: jako drogę do światła. Rano Auschwitz, po południu wizyta w szpitalu dziecięcym, wieczorem nabożeństwo Drogi Krzyżowej, jutro czuwanie modlitewne, zakończone cichą adoracją, która będzie otwarciem się na nadzieję podczas końcowej Mszy św. w niedzielę - wskazał specjalista od spraw watykańskich.

Jego zdaniem "prawdziwe Światowe Dni Młodzieży" dzieją się po zakończeniu ŚDM, gdy młodzi z tym, co usłyszeli w czasie katechez wracają do swoich parafii i próbują tym żyć na co dzień.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki