Logo Przewdonik Katolicki
zdjecie

ks. Jarosław Czyżewski

Kapłan Archidiecezji Poznańskiej, wyświęcony w 2014 r. Magister politologii i teologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Kolejna intifada?

21.10.15r

Kilkadziesiąt osób zginęło od początku października w Izraelu.

Początek zamieszek związany był z obchodami żydowskiego Nowego Roku oraz Święta Szałasów w kontekście dostępu do Wzgórza Świątynnego. Teren, na którym kiedyś stała Świątynia Jerozolimska, a dzisiaj meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale jest święty tak dla muzułmanów, jak i dla żydów. Po wojnie sześciodniowej w 1967 r., mimo że to Izrael przejął kontrolę nad Jerozolimą Wschodnią, Plac Świątynny administrowany jest przez muzułmańskie władze religijne. Na podstawie porozumienia, ludność żydowska ma prawo je odwiedzać, ale nie wolno jej tam się modlić. Muzułmanie boją się jednak, że Izrael dąży do przejęcia kontroli nad tym miejscem i zburzenia meczetów.

Pojawiają się głosy, że grozi nam III intifada (powstanie palestyńskie). Zginęło już kilkadziesiąt osób. Dochodzi do ataków palestyńskich nożowników, na co Izrael odpowiada użyciem siły wobec ludności palestyńskiej.

Z sondażu przeprowadzonego wśród Palestyńczyków wynika, że popiera ją 57 proc. respondentów, a wśród mężczyzn w wieku od 18 do 22 lat poparcie to wynosi aż 71 proc. Kilka dni temu papież Franciszek powiedział: „Potrzeba tam teraz wielkiej odwagi i wielkiej siły ducha, aby powiedzieć NIE nienawiści i zemście, i by zdecydować się na gesty pokoju”. Tą odwagą kierują się młodzi Palestyńczycy, którzy w najbliższą sobotę 24 października będą modlić się we wszystkich kościołach katolickich Palestyny, Izraela i Jordanii o dar pokoju. Idą oni pod prąd swoim rówieśnikom, którzy nawołują do walki zbrojnej. Organizatorzy podkreślają, że na modlitwę są zaproszeni także młodzi muzułmanie i żydzi.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki