Logo Przewdonik Katolicki

Wyzwolić potencjał parafii

Małgorzata Bilska
rys. Zosia Komorowska/PK

Rozmowa z Maciejem Taborem

22 kwietnia odbędzie się w Łodzi międzynarodowe wydarzenie: Forum Alpha „Konserwacja czy misja? Uwolnić potencjał parafii”. Kursy Alpha są znane z tego, co robią w ramach ewangelizacji, ale nie są kojarzone z parafią. Skąd taki pomysł?
– Alpha pomaga ożywić wiarę rozumianą jako relacja z Jezusem. Jeżeli konsekwentnie organizujemy kursy Alpha – na przykład dwa razy do roku, jak to się dzieje w mojej parafii w diecezji tarnowskiej, ludzie odnawiają swoją relację Bogiem i idą potem do tych, których w Kościele nie ma. Do nich nie dotrze ksiądz na Mszy czy chodząc po kolędzie. Dzięki kursom Alpha tworzy się grono osób, które dzielą się wiarą i angażują w wiele działań. Na Alphę warto patrzeć szerzej: ona polega na ewangelizacji „w”, ale też „poza” parafią.

Żeby wyjść „poza”, trzeba mieć co innym zanieść. I motywację do tego.
– Niesiemy ludziom Kerygmat, podstawowe prawdy: kim jest Jezus? Dlaczego umarł? Na czym opiera się wiara? Itd. Kluczowym etapem Alphy jest wyjazd weekendowy, w czasie którego dwa dni poświęcamy refleksji i modlitwie do Ducha Świętego. Dla większości z nas to było przełomowe doświadczenie. Ludzie wracają do domu odmienieni. Doświadczają tego, co jest rzeczywistością Kościoła od czasów Dziejów Apostolskich – mocy Ducha Świętego w swoim życiu. Później mówimy o tym, dlaczego Jezus uzdrawia, jak się dzielić wiarą itd. Tu widać, jak mocno potrzebujemy wspólnoty Kościoła.
Poza ewangelizacją jest drugi aspekt – kurs Alpha jest znakomitą ścieżką formacji liderów parafialnych. Ci, którzy przechodzą kolejne etapy, mogą potem służyć w różnych rolach jako świeccy. Jeśli przez kilka edycji kursu uczą się służby w praktyce, są naturalnymi liderami swoich środowisk. Forum w Łodzi koncentruje się na parafii, ponieważ widać ożywienie życia parafialnego tam, gdzie kursy Alpha są organizowane.

Pan jest z diecezji tarnowskiej, która od wielu lat przoduje w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dominicantes, powołań kapłańskich itd. Dlaczego potrzebujecie ożywienia w parafiach?
– Procesy sekularyzacji zachodzą tu tak samo jak wszędzie. Ponieważ u nas te liczby zawsze były wyższe, startujemy po prostu z wyższego pułapu. Dla diecezji, gdzie normą było 80 proc. praktykujących, około 60 proc. to mało. Za chwilę może być 40 proc. Myślenie, że u nas jest dobrze, to złudzenie statystyczne. Proces sekularyzacji trwa i na pewno się nie zatrzyma. Tym bardziej widzimy potrzebę nowej ewangelizacji.

W Forum biorą udział goście z całego świata: z Hiszpanii, Irlandii, Kanady, USA i Wielkiej Brytanii.
– Zależało nam na wymianie doświadczeń. Szczególnie ważny jest dla nas projekt „Boża renowacja”, który zainicjował w Kanadzie ks. James Mallon. To on pomaga w wielu krajach przejść w parafii od konserwacji do misji. Program jest zaadresowany najpierw do księży. Proponujemy im przejście sześciu spotkań w grupach online, w których jeden z kapłanów dzieli się doświadczeniem zmiany. Mówi o tym, jak udało się przestawić myślenie o parafii w kategoriach konserwacji status quo tak, by ukierunkować ją misyjnie. Zaprezentujemy też książkę opisującą uwolnienie potencjału parafii. Ks. Mallon nie mógł przyjechać, ale nagrał dla uczestników Forum specjalne przesłanie.

Jednym z prelegentów jest ks. Radek Rakowski z Poznania. Czym konkretnie się dzieli?
– Jego referat ma tytuł „Alpha i kultura bliskości w parafii”. Opowiada o doświadczeniu organizowania nietypowej parafii, której kościół mieści się w bloku na osiedlu: obok mieszkań, sklepów i punktów usługowych. Samo miejsce przyciąga ludzi, bo to coś innego niż zimne, wielkie – a pustoszejące – gmachy kościołów. Jest u niego kameralnie. Blisko życia codziennego świeckich. Proboszcz Rakowski mieszka u parafian. Tworząc nową parafię, kładzie nacisk na budowanie wspólnoty. To ważna wskazówka, bo potencjał parafii tkwi w ludziach, którzy do niej należą, choć często nie czują się z nią związani żadną relacją. Zostali przypisani do parafii odgórną decyzją. Parafia to jednak nie jest sucha, formalna przynależność, lecz relacje i więzi w parafialnej wspólnocie. Zapraszam więc 22 kwietnia do Łodzi!

---

Maciej Tabor
Koordynator regionów w Alpha Polska; lider wspólnoty Strumienie Wody Żywej, prowadzącej kursy Alpha w kilku parafiach; mąż i ojciec

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki