Logo Przewdonik Katolicki

Katoliczka z wyboru

Małgorzata Bilska
il. A. Robakowska/PK

Rozmowa z  ks. dr. Manfredem Deselaersem - wiceprezesem Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu

9 sierpnia obchodzimy 79. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Edyty Stein. Ksiądz jest autorem projektu, który miał „sprowokować wysiłek duchowy” związany z karmelitanką. Udało się? 
– Od lat organizowałem uroczystości we wspomnienie św. Edyty Stein (9 sierpnia), która jest patronką Europy. Zapraszaliśmy ludzi z różnych krajów, ale teraz nie było to możliwe z powodu pandemii. W tym roku zaprosiłem ich więc na spotkanie wirtualne. Każdy mógł przysłać trzyminutowy film o tym, jak go dzisiaj inspiruje Edyta Stein.
Ona żyła w bardzo trudnych czasach, kiedy w Niemczech rodziła się III Rzesza. Widziała, co się dzieje. Była przenikliwą myślicielką, dużo się modliła. My też musimy  wczuwać się w zmiany społeczne, analizować je i zanosić to wszystko w modlitwie do Boga… Prosząc, aby pokazał, co mamy z tym zrobić. Jestem szczęśliwy, że tak wiele osób odpowiedziało na zaproszenie. 

Na stronie Centrum można obejrzeć filmy autorów z różnych krajów i środowisk, różnych wyznań. Jakie są główne wątki inspiracji?
– Przysłano filmy z Irlandii, Holandii, Niemiec, Rosji, Kazachstanu i Polski. Od młodych i starszych, katolików i protestantów. Główny motyw to słynne zdanie Stein: „Kto szuka prawdy, ten szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Ona nie tylko szukała prawdy, ale konsekwentnie za nią szła. Co czasem dużo ją kosztowało! Ceną była samotność, wyobcowanie w rodzinie. Edyta Stein z jednej strony szukała i broniła prawdy; walczyła przeciwko kłamstwu. Z drugiej – była otwarta na innych, chciała ich rozumieć. Doktorat zrobiła z fenomenologii, o wczuwaniu się w Innego. Potem realizowała to w relacjach z ludźmi. Patrzyła z ich perspektywy. Z tym wiąże się jeszcze jeden aspekt. Była bardzo prospołeczna. W czasie I wojny światowej pracowała jako pielęgniarka, dobrowolnie. Jej troska i modlitwa zainspirowały m.in. prof. Szczepana Coftę, naczelnego lekarza Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Filmy można obejrzeć na naszej stronie: www.cdim.pl. 

Edyta Stein w XXI wieku łączy i jedna?
– Weszła „w Kościół” z zewnątrz, z wyboru. Szukając prawdy, spotkała Boga w Kościele rzymskokatolickim, ale miała także krytyczne spojrzenie na to, co się w nim dzieje. Napisała list do papieża w sprawie milczenia Kościoła wobec prześladowań Żydów. Była całym sercem katoliczką, głęboko związaną z Chrystusem. Dlatego pozostała wolna od wszystkich innych uwarunkowań. Możemy się tego od niej uczyć. Poza tym jest wzorem modlitwy. Pomaga też przejść przez noc wiary, której doświadczył sam Jezus. Krzyknął na krzyżu: „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił!”. Dziś wiele osób przechodzi kryzys egzystencjalny… Mamy czego się uczyć od św. Edyty Stein.

Udało jej się połączyć prawdę i miłość. To ideał Ewangelii.
– Miłość Boga to miłość ofiarna, gotowa do przebaczenia. Gotowa oddać życie za drugiego, także za grzesznika. Często nam tego brakuje, bo mamy tendencję do walki „o swoje” przeciwko innym. To nie jest zdrowa droga wiary.

Wkrótce wypada również 80. rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. W dniach 11– 16 sierpnia odbędzie się konferencja (i warsztaty) „Wspólna nauka z Auschwitz – konstruktywne kształtowanie relacji”, którą organizujecie razem z Fundacją Maksymiliana Kolbego. Co się będzie działo w Centrum?
– Święty Maksymilian jest przykładem zwycięstwa miłości w świecie nienawiści. On także stał się budowniczym mostów ponad podziałami. I patronem pojednania polsko-niemieckiego. Fundacja jest dziełem episkopatów Polski i Niemiec. Na co dzień pomaga m.in. byłym więźniom obozów koncentracyjnych (których jest coraz mniej). Wspiera dzieła pojednania w miejscach konfliktów w Europie, których z kolei nie brakuje. 
Na konferencję zaprosiliśmy ludzi z całego kontynentu (Włoch, Bułgarii, Albanii, Estonii, Litwy, Łotwy, Białorusi oraz Niemiec i Polski), zaangażowanych na rzecz pojednania. To będą warsztaty, szkolenie specjalnie dla nich. Każdy może się włączyć w wydarzenie z okazji 80. rocznicy śmierci świętego, które odbędzie się online 13 sierpnia. Link można znaleźć na: https://www.maximilian-kolbe-werk.de/service/veranstaltungen/gedenkveranstaltung-zum-80-todestag-von-maximilian-kolbe-13-august-2021/.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki