Logo Przewdonik Katolicki

Woda – źródło życia

br. Cordian Szwarc OFM
il. A. Robakowska/PK

Woda jest źródłem życia. Niezbędna, czysta i tak niedoceniana. Towarzyszy nam od zawsze. Obecna w naszym życiu tak skromnie i pokornie, że tak trudno zauważyć jej obecność. Zauważyć i docenić

Trwa ogłoszony przez papieża Franciszka „Czas stworzenia”, który jest ponowną zachętą do zwrócenia uwagi na dary, którymi obdarza nas Ojciec. Ten czas zwieńcza Niedziela św. Franciszka, którą w tym roku Caritas Laudato si’ świętuje pod hasłem „Dowody miłości do wody”. 4 października w 11 miejscach w całej Polsce odbędą się wydarzenia, na których będziemy promować życie zgodne z zasadami encykliki Laudato si’.
Woda jest źródłem życia. Niezbędna, czysta i tak niedoceniana. Towarzyszy nam od zawsze. Obecna w naszym życiu tak skromnie i pokornie, że tak trudno zauważyć jej obecność. Zauważyć i docenić. Z jednej strony taka zwykła jak w szklance, która gasi pragnienie, a z drugiej tak tajemnicza, niosąca w sobie ogromne znaczenie i symbolikę, jak to możemy odnaleźć na kartach Biblii: od mocy życia, poprzez niosącą zniszczenie i śmierć. W obmyciach kultycznych oczyszczająca z brudu i grzechu, a w czasach ostatecznych Bóg nią obmyje nasze serca, byśmy mogli przy tryskających jej źródłach już nigdy nie doznawać żadnego braku. Odgrywa wyjątkową rolę w obrzędzie chrztu, symbolizuje oczyszczenie, zmycie grzechu pierworodnego. Jest przedmiotem cudu w Kanie Galilejskiej, pojawia się podczas uzdrowień i po dzisiaj ma wyjątkowe znaczenie we wszystkich obrzędach święceń. Woda obrazuje moc naszego Ojca, a Słowo Boże przyrównywane jest w Biblii do deszczu, który ożywia ziemię.
Mamy dziś wiele zmartwień, jeśli chodzi o stan wód i o to, jak dbamy o ten wyjątkowy dar. Pamiętamy wiosnę tego roku, kiedy modliliśmy się o deszcz. Dziś, chociaż suszy meteorologicznej już nie ma, wiemy, że zasoby wód gruntowych są nieodbudowane. W ważnych dla naszego funkcjonowania ekosystemach – lasach, terenach podmokłych, torfowiskach – wody nadal jest zbyt mało. Charakter opadów zimowych sprawia, że brakuje wód roztopowych, które stopniowo wsiąkają w grunty. Retencja wody jest na bardzo słabym poziomie. To wszystko oznacza, że musimy realnie zatroszczyć się o to, jak z tych zasobów korzystamy.
Chociaż jeszcze nie dotyka nas problem braku wody, jest wiele miejsc na świecie, które mierzą się z tą trudnością od lat. Papież Franciszek wspomina o tym w encyklice: „W rzeczywistości dostęp do wody pitnej i bezpiecznej jest istotnym, fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka, ponieważ determinuje przeżycie osób i z tego względu jest warunkiem korzystania z innych praw człowieka. Ten świat ma poważny dług społeczny wobec ubogich, którzy nie mają dostępu do wody pitnej, gdyż jest to odmawianie im prawa do życia zakorzenionego w ich niezbywalnej godności” (Laudato si’, 30).
Podczas tegorocznej Niedzieli św. Franciszka będziemy szukać dowodów miłości do wody. Takie poszukiwanie każdy z nas może rozpocząć już dzisiaj, w swoim życiu. Mamy nadzieję, że przygotowane przez specjalistów materiały zachęcą do refleksji: co dobrego każdy z nas –nasze parafie, szkoły, wspólnoty i domy – może zrobić, by wody nikomu nie zabrakło.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki