Logo Przewdonik Katolicki

Pies na diecie wegetariańskiej

FOT. ZUZANNA SZCZERBIŃSKA/PK. Agnieszka Pioch-Sławomirska redaktor prowadząca.

Bywa – bo takową wprowadził mu zatroskany o jego zdrowie i życie właściciel. Ubiera też swojego pupila w markowy kubraczek – z tego samego powodu. Ale czy aby na pewno? Czy to z troski o zwierzę, czy raczej spełnia w ten sposób własne potrzeby?

Czyńcie sobie ziemię poddaną nie znaczy: panoszcie się wedle własnego uznania. W bieżącym numerze stawiamy pytania o granice panowania człowieka nad światem oraz o dobrze i źle pojętą troskę o stworzenie. Skłoniła nas do tego rozpoczynająca się właśnie Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, na którą do Katowic przyjedzie 40 tys. osób z całego świata. Polecam rozmowę Moniki Białkowskiej z ks. dr. Jackiem Poznańskim, m.in. o tym, czy ekologia może być chrześcijańska  oraz Magdaleny Woźniak z dr Katarzyną Dośpiał-Borysiak o tym, czy rzeczywiście czeka nas klimatyczna apokalipsa . W dyskusji i podejmowanych działaniach – tak w przestrzeni publicznej, na poziomie ogólnoświatowych rozwiązań, jak i naszych codziennych decyzji – nie możemy zapominać o najważniejszym: nie jesteśmy właścicielami świata, ale raczej jego dzierżawcami.
Adwent z coroczną refleksją nad wcieleniem Jezusa i oczekiwaniem na Jego przyjście na końcu czasów może stać się okazją do rachunku sumienia z tego, jak zarządzamy daną nam Bożą własnością. A w ramach adwentowych rekolekcji, które rozpoczynamy w bieżącym numerze, ks. Mirosław Maliński w pierwszym artykule cyklu proponuje refleksję nad tym, co to znaczy przyjmować: siebie samego, drugiego człowieka i swoje życie ze wszystkimi jego odcieniami. Jezus potrafił przyjmować: dawał się zapraszać w gościnę, biesiadował. Przyjął nawet krzyż i czyiś grób. Jak zrobić pierwszy krok na drodze przyjęcia historii własnego życia? O tym przeczytają Państwo w artykule ks. Mirosława Malińskiego.
Dzierżawcy dostają w zarząd – nieruchomości i rzeczy ruchome, przedsiębiorstwa, prawa. Płacą umówiony czynsz i czerpią pożytki z cudzej własności. Ziemię w zarząd dostaliśmy od Boga za darmo. Czerpiemy różne pożytki. Zarządzajmy więc dobrze. Zgodnie z sumieniem, które na pewno podpowie, czy i kiedy naszemu psu niezbędny jest markowy kubraczek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki