Logo Przewdonik Katolicki

Niedaleko

ks. Artur Stopka
FOT. UNSPLASH

To częsty motyw nie tylko w amerykańskich filmach i serialach. Główny bohater u progu kolejnego etapu życia otrzymuje od kogoś będącego dla niego autorytetem listę najważniejszych zasad, których powinien przestrzegać, albo sam taką listę układa.

Nie znaczy to, że inne zamierza lekceważyć, jednak te z listy mają charakter priorytetowy. Są fundamentem, porządkują hierarchię wartości. Wskazują sposób przestrzegania innych reguł.
Kontekst, w jakim uczony w Piśmie zadał Jezusowi pytanie o najważniejsze przykazanie, sugeruje, że nie zastawiał na Niego pułapki. Rzeczywiście chciał poznać opinię Chrystusa w tak ważnej kwestii. To była sprawa niejednokrotnie dyskutowana w środowisku, w którym się obracał. Bardzo się ucieszył, gdy Jezus jako najważniejszą wskazał miłość, zarówno w wymiarze nadprzyrodzonym, jak i przyziemnym.
Uczony w Piśmie otrzymał od Chrystusa jeszcze jedną odpowiedź, mimo że nie postawił wprost pytania. Jezus podsumował ich rozmowę swoistą diagnozą: „Niedaleko jesteś od królestwa Bożego”.
Można te słowa rozumieć tylko jako pochwałę dla kogoś, kto podobnie ustawia priorytety. Jednak można też je potraktować jako wskazanie miejsca, które ktoś osiągnął na drodze swego życia, i zachętę do zrobienia kolejnego kroku w tym samym kierunku. Gdy np. w czasie wyprawy chcemy kogoś zmobilizować do jeszcze jednego wysiłku, mówimy: „Już niedaleko”. W ten sposób dajemy nadzieję, że cały dotychczasowy trud nie poszedł na marne i warto kontynuować wędrówkę. Po to, aby osiągnąć jej cel, a nie tylko się do niego zbliżyć.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki