Logo Przewdonik Katolicki

Pięć bram miłosierdzia

KS. JANUSZ BARTCZAK

Jedną z form przeżywania Roku Miłosierdzia jest pobożne nawiedzenie sanktuariów i świątyń mających Bramę Miłosierdzia. Jej przekroczenie owocuje uzyskaniem odpustu zupełnego dla siebie lub za zmarłych.

Uroczystego otwarcia najważniejszej z bram – Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra w Rzymie – dokonał papież Franciszek 8 grudnia 2015 r. To miejsce stało się pierwszą „stacją”  jubileuszowej pielgrzymki biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, towarzyszącego mu biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej Stanisława Gębickiego i piszącego te słowa kapelana  ks. bp. Meringa.
28 stycznia o godz. 7.00 przepiękna procesja, utworzona z ubranych w białe szaty około stu kapłanów i sześciu biskupów, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego, przekroczyła uroczyście Drzwi Święte, by za chwilę otoczyć ołtarz z relikwiami św. Jana Pawła II i złożyć Eucharystyczną Ofiarę. Dzięki Rozgłośni Radia Watykańskiego, a w Polsce m.in. Radiu Maryja, w modlitwę mogła włączyć się znacznie większa wspólnota wiernych niż kilkuset obecnych w bazylice. W krótkiej homilii bp Mering wskazał na kilka sfer, które prowadziły św. Tomasza z Akwinu (patrona dnia) ku świętości i zachęcił do ożywienia ich w sobie.
San Giovanni Rotondo: miejsce najściślej związane z postacią św. Ojca Pio. W starej części sanktuarium można zatrzymać się przy konfesjonale, w którym spowiadał o. Pio, jak też przed relikwiami bł. Matki Teresy z Kalkuty, już niebawem świętej. Po drodze ks. bp Mering z towarzyszącymi mu kapłanami zatrzymali się w Termoli – mieście niezbyt znanym, a wartym odwiedzenia. W średniowiecznej katedrze, leżącej kilkaset metrów od brzegu Adriatyku, wystawione jest ciało św. Tymoteusza: ucznia św. Pawła Apostoła i adresata dwu jego listów. Relikwie przywieźli w XII w. z Konstantynopola krzyżowcy, by uchronić je przed islamską profanacją.
Półwysep Gargano ma jeszcze jedno ważne dla chrześcijan miejsce: starożytne, tajemnicze, przesiąknięte Bożą obecnością Monte Sant’Angelo. Od V w. pielgrzymują tu wierni, by odbyć pokutę, wyprosić wsparcie św. Michała Archanioła w walce ze złym duchem, by swej wierze dodać skrzydeł. Dzięki życzliwości księży michalitów z kustoszem miejsca ks. Władysławem Suchym na czele pielgrzymi z Włocławka mogli szczegółowo poznać historię i piękno sanktuarium.  Jadąc dalej na południe, dotarliśmy do Bari – miasta bliskiego Polakom z przynajmniej dwóch powodów: w średniowiecznej bazylice św. Mikołaja są złożone jego doczesne szczątki, oraz jest tu pochowana polska królowa Bona, z urodzenia Włoszka, żona króla Zygmunta I Starego. Podziemna krypta z relikwiami św. Mikołaja jest ekumenicznym miejscem modlitwy; gromadzą się w niej katolicy, grekokatolicy, prawosławni i protestanci. Lekcja miłosierdzia trwa tu nieprzerwanie od blisko tysiąca lat.
I ostatnia z pięciu bram miłosierdzia: Manoppello, niedaleko Pescary. Niewielka górska miejscowość i kościół słynący z pamiątki zbawczych wydarzeń – chusty, którą położono na twarzy Chrystusa, przed owinięciem Go w całun i złożeniem w grobie. Ten wyjątkowy świadek ciszy grobu Pana, Jego zmartwychwstania oraz zdziwienia pierwszych apostołów, wciąż – podobnie jak całun turyński – spędza części naukowców sen z powiek. W Manoppello modlili się m.in. papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki