Logo Przewdonik Katolicki

Wyszedł radosny Kościół

Nikola Wojciechowska

W uroczystość Objawienia Pańskiego uczestnicy orszaków Trzech Króli składali Dzieciątku Jezus hołd i dary. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Nade wszystko Miłosierdzie. Miłość. Pokój. Przebaczenie”.

Włocławek
Trasa orszaku wiodła od kościoła św. Stanisława BM do katedry, gdzie uczestników powitał biskup włocławski Wiesław Mering (jako trzej królowie: prezydent Włocławka Marek Wojtkowski,  przewodniczący Rady Miasta Jarosław Chmielewski i przewodniczący Rady Powiatu Włocławskiego Marek Jaskulski). W homilii ks. bp Mering zaapelował do wiernych, by naśladując mędrców ze Wschodu, podążali mężnie za Ewangelią. Przywołując słowa Ojca Świętego Franciszka: „Do Jezusa przyznaje się ten, kto świadczy miłosierdzie”, tłumaczył, że konsekwencją miłosierdzia jest zmiana życia, nawrócenie. Boże Miłosierdzie zmienia nas i świat, w którym żyjemy.
Idąc przez miasto, śpiewając kolędy, modląc się, uczestnicy orszaku dali radosne świadectwo szczerej wiary. Na postojach podczas czterech „stacji” zapoznali się z tematyką najważniejszych wydarzeń tego roku w Kościele. Szczególnym zaangażowaniem wykazali się uczniowie ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku oraz szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Modzerowie i Warząchewce. Podczas ostatniej „stacji” (przed katedrą) przedstawiono program promujący ideę Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, zakończony odśpiewaniem hymnu ŚDM. Podczas orszaku wolontariusze ŚDM kwestowali na rzecz „dni w diecezji”, które odbędą się we Włocławku.
 
Dobra
W parafii Narodzenia NMP orszak Trzech Króli odbył się po raz drugi. Jako Mędrcy ze Wschodu wystąpili: proboszcz parafii ks. prałat Zygmunt Chromiński, burmistrz miasta i gminy Dobra Andrzej Piątkowski i przewodniczący Rady Powiatu Turkowskiego Tadeusz Gebler. Śpiewy kolęd prowadził chór parafialny Serenada.
Orszak rozpoczął się przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej. Mędrcy zawitali do domu Heroda (w tej roli katecheta Paweł Janicki), aby zasięgnąć wiedzy o narodzinach Mesjasza. Po przybyciu orszaku na spotkanie ze Świętą Rodziną (Maryja – Krystyna Kuszczyńska, katechetka, św. Józef – Piotr Gebler, przewodniczący gminy Kawęczyn) mędrcy „stanęli społem przed Maryją”, złożyli hołd i ofiary Dzieciątku Jezus. Następnie odbyły się jasełka w wykonaniu grupy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej. Dzieci przygotowały do występu nauczycielki  Barbara Woźniak i Marlena Jesionek. Kulminacją uroczystości Objawienia Pańskiego była Eucharystia celebrowana przez wikariusza parafii ks. Szymona Lewandowskiego.

Koło
O godz. 10.30 Eucharystia była sprawowana w kościołach parafialnych: Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej oraz św. Bogumiła. Z tych trzech miejsc wyruszyły później orszaki, by później się połączyć. Wierni z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem na czele przeszli ulicami poszukując Świętej Rodziny, aby złożyć pokłon narodzonemu w Betlejem Jezusowi. Cieszył widok pomysłowych, starannie przygotowanych kostiumów. Młodzi, ale i wielu dorosłych, wystąpiło w strojach aniołów, rycerzy, dam dworu itp. Wyróżniali się rzymscy żołnierze z grupy rekonstrukcyjnej „Legion X”.
Scenariusz orszaku powstał na podstawie ewangelicznego przekazu: mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej szopie najprawdziwszego Boga. Oddają Mu pokłon, objawiając tym samym całemu światu. Podczas drogi stykają się z diabelskimi pokusami. Nie zabrakło spotkania z królem Herodem i żydowskim arcykapłanem.
Orszak zakończył się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej modlitwą Anioł Pański, po wspólnym kolędowaniu z zespołem muzycznym Odnowy w Duchu Świętym. Głównym organizatorem obchodów była parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, przy współudziale pozostałych parafii kolskich i parafii bł. bł. 108 Męczenników w Powierciu, władz miejskich Koła oraz Miejskiego Domu Kultury.
 
Zduńska Wola
Około 5 tys. osób wzięło udział  w orszaku Trzech Króli odbywającym się pod honorowym patronatem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Po Mszach św. w czterech kościołach parafialnych czterema trasami – śpiewając kolędy – wierni podążyli na plac Wolności. Poszczególne orszaki odróżniały się barwą szat. Na placu obejrzano inscenizację Na dworze Heroda w wykonaniu połączonych grup teatralnych: Cultus, „Pod napięciem” i „Face To Face”. Ostatnią stacją orszaku była bazylika Wniebowzięcia NMP. Tu odegrano scenę Złożenie darów, po czym odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu Pierwszy Dzień Tygodnia z parafii św. Maksymiliana.
Wolontariusze ŚDM przeprowadzili zbiórkę ofiar; również młodzi ludzie częstowali uczestników słodyczami (prezent od władz samorządowych i lokalnych przedsiębiorców), w tym... czekoladowymi cukiereczkami, jakie wygraliśmy, zajmując drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Głosuj na wielbłąda” (organizuje go warszawska Fundacja Orszak Trzech Króli). Należy pochwalić zaangażowanie uczniów starszych i młodszych w organizację i przebieg wydarzenia, podziękować Komendzie Powiatowej Policji i wielu ludziom dobrej woli. Orszak zorganizowały miejscowe parafie i władze samorządowe, pod kierunkiem ks. Andrzeja Jaworskiego, proboszcza parafii św. Pawła Apostoła.
 
Tuliszków
Od czterech lat orszak Trzech Króli towarzyszący uroczystości Objawienia Pańskiego organizują władze miasta i gminy, duszpasterstwo parafii św. Wita i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.  W homilii podczas Eucharystii ks. prałat Stanisław Nowak, proboszcz, ukazał teologiczny sens uroczystości Objawienia Pańskiego i fakt, że współczesny świat poszukuje Jezusa. W milionach serc tkwi pragnienie oddania Mu pokłonu. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór szkolno-parafialny pod dyrekcją Tomasza Maćkowskiego. Po Mszy św. wierni utworzyli orszak, dołączając do Kacpra, Melchiora i Baltazara (ks. Stanisław Nowak, burmistrz Grzegorz Ciesielski i przewodniczący Rady Miasta Tomasz Maćkowski). Wszyscy uczestnicy dostali papierowe korony, naklejki i okolicznościowe śpiewniki. Podążając za gwiazdą do ubogiej stajenki, trzej mędrcy drogę przebyli konno. Jadąc karetą, towarzyszyli im Herod z Herodiadą. W gronie dzieci, z torbą pełną cukierków szedł w orszaku św. Mikołaj (w tej roli wikariusz ks. Marcin Sadownik). Uroku przemarszowi dodały dekoracje, barwne flagi z emblematem orszaku Trzech Króli. W Betlejem (tuliszkowski amfiteatr) mędrcy oddali pokłon małemu Jezusowi i złożyli dary: mirrę, kadzidło i złoto. W tym roku przyznano po raz pierwszy odznakę za zasługi dla orszaku Trzech Króli. Otrzymała ją Bożena Pielesiak, m.in. za uszycie kostiumów dla mędrców ze Wschodu. Z ofiarnością wiernych spotkała się kwesta prowadzona przez wolontariuszy ŚDM.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki