Logo Przewdonik Katolicki

Realna obecność w znaku relikwii

Marcin Nowacki

Według metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, relikwie mają przypominać o nieustającej obecności wśród nas świętych i błogosławionych oraz uświadamiać istnienie więzi, bliskości z nimi.

Duszpasterze i wierni z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole 4 kwietnia powitali i przyjęli relikwie św. Jana Pawła II. Program rozpoczął się dramą teatralną w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Kole, którego patronem jest Ojciec Święty. „Nasz ukochany papież, wielki Polak i wielki święty wskazał nam kierunek ziemskiej wędrówki i zostawił drogowskazy” – deklarowali uczniowie.
Eucharystii przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Celebrowali: biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole ks. kanonik Józef Wronkiewicz oraz kapłani z dekanatu kolskiego. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Farny „Lutnia” (przypomnę udział „Lutni” w liturgiach z udziałem papieża: we Włocławku [1991] i w Licheniu [1999]) i parafialna schola młodzieżowa.
Po odczytaniu aktu przekazania relikwii (są nimi włosy Ojca Świętego) abp Mokrzycki wręczył je ks. Józefowi Wronkiewiczowi, który po ucałowaniu relikwii umieścił je w wyeksponowanym miejscu, przygotowanym specjalnie na tę okazję. Uroczystego powitania w imieniu wiernych dokonała rodzina Łazarów. Radość z przekazania parafii relikwii św. Jana Pawła II wyraził ksiądz proboszcz: „One będą nam przypominały, że najlepszym sposobem oddania czci świętemu jest życie według jego nauczania”.
W homilii abp Mieczysław Mokrzycki m.in. przytoczył wiernym kilka wspomnień o Ojcu Świętym; pewnie wszyscy o tym wiedzą, ale na wszelki wypadek przypomnę, że w latach 1996–2005 ks. Mokrzycki był bliskim współpracownikiem oraz osobistym sekretarzem papieża.
W Mszy św. uczestniczyło bardzo wielu parafian oraz wiernych z innych parafii Koła oraz z okolicy. Wśród nich także przedstawiciele parlamentu RP oraz władze samorządowe miasta i starostwa powiatowego. Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem relikwiami, którego udzielił ksiądz arcybiskup, a następnie każdy uczestnik mógł je ucałować. Złoty relikwiarz ufundował burmistrz Koła Stanisław Maciaszek.
Dalsza część uroczystości odbyła się przed budynkiem Zespołu Szkół nr 1, dokąd uczestnicy udali się w przemarszu ulicami miasta. Piękną mowę okolicznościową z wyrazami wdzięczności wypowiedział dyrektor placówki Lech Brzeziński oraz uczniowie. Księża biskupi i ks. Józef Wronkiewicz poświęcili obelisk i tablicę dedykowane św. Janowi Pawłowi II: patronowi szkoły i honorowemu obywatelowi miasta Koła.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki