Logo Przewdonik Katolicki

JP2TV czas start!

Karolina Podlewska

Studia to czas zdobywania wiedzy i umiejętności. Jak twórczo wykorzystać ten czas? Można zaangażować się w różne koła zainteresowań albo, jak studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w działalność telewizji JP2TV.

Telewizja JP2TV to projekt uniwersytecko-studenckiego programu telewizyjnego tworzonego przez studentów i wykładowców Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. A wszystko to w strukturach Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych. – Zarówno nazwa telewizji, jak i zawartość jej programów wpisują się w wielkie dziedzictwo duchowe św. Jana Pawła II. Telewizja stawia sobie za cel pokazać głębię, aktualność i ważność tego dziedzictwa we wszystkich wymiarach życia – opisuje ks. prof. Michał Drożdż, dyrektor instytutu DiKS.
 
Telewizja czas start
– Telewizja JP2TV funkcjonuje, przede wszystkim opierając się na pracy wolontariackiej studentów na bazie pomieszczenia i wyposażenia dydaktycznego Studia TV Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej – dodaje ks. prof. Drożdż. Idea uniwersyteckiej telewizji pojawiła się już w 2008 r. wraz z uruchomieniem studiów Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Od tego momentu Instytut pod kierownictwem ks. dr. hab. Michała Drożdża, prof. UPJPII przy współpracy z red. Pauliną Guzik i przy wsparciu merytorycznym ks. prof. dra hab. Andrzeja Baczyńskiego rozpoczął realizację pomysłu. I tak obecnie UPJP2 dzięki funduszom europejskim i Urzędowi Marszałkowskiemu posiada najnowocześniejsze uniwersyteckie studio telewizyjne w całym Krakowie. – W dzisiejszym obrazkowym świecie uczelnia szkoląca przyszłych dziennikarzy nie może obejść się bez telewizji. – opowiada Paulina Guzik, kierownik studia telewizyjnego UPJP2, szef redakcji newsów i publicystyki.
 
Zanim jednak wszystko się zaczęło
Pierwszym etapem pracy było stworzenie zaplecza w postaci studia telewizyjnego. Od października 2014 r. projekt JP2TV wkroczył w drugi etap rozwoju. – Polega on na szkoleniu studentów i redaktorów w zakresie infrastruktury techniczno-redakcyjnej. Na tym etapie od października 2014 r. do czerwca 2015 uruchamiamy stronę Telewizji JP2TV i umieszczamy na niej tworzone w czterech redakcjach materiały wizualne. W trzecim etapie od jesieni 2015 r. planujemy uruchomić emisję telewizyjnego programu internetowego live – opowiada ks. prof. Drożdż.
 
Pokazać swoje umiejętności
Droga do pracy w JP2TV nie była łatwa. Studenci, aby dostać się do redakcji, musieli wysłać swoją kartę zgłoszeniową, gdzie opisywali swoje doświadczenie i predyspozycje do pracy. Następnie komisja, w skład której weszli wykładowcy uczelni, przeprowadziła profesjonalny casting. –  Rozmawialiśmy z kandydatami. Pytaliśmy o ich predyspozycje, ale przede wszystkim sprawdzaliśmy ich zadaniowo. Mieli się wykazać: prezenterzy pokazać, jak zaprezentowaliby konkretny materiał, reporterzy – jak wyglądałby ich reportaż, a operatorzy opisywali pomysły na warstwę zdjęciową – dodaje Paulina Guzik. Już podczas castingu z grupy studentów wyłoniły się perły dziennikarstwa. – Casting organizowany był w studiu, z udziałem komisji składającej się z wykładowców. W zależności od tego, jaką kandydat chciał pełnić funkcję, dostawał różne zadania. Ja musiałam zaprezentować pomysł na materiał, opisać, jak go zrealizuję, a potem nagrać stand up. Rozmawialiśmy też o tym, jak chcielibyśmy, by JP2TV wyglądała w przyszłości – wspomina Paulina Bochenek, studentka UPJP2. Mimo że niektórzy ze studentów dopiero rozpoczęli studia I stopnia lub też pierwszy raz mięli styczność z TV, to bardzo szybko ujawnili swoje talenty. – Dzięki telewizji już wyłoniliśmy bardzo dużo talentów dziennikarskich. Niektórzy mają naturalne i intuicyjne predyspozycje do tej pracy. Weszli z marszu w działanie – stwierdza Paulina Guzik.
 
Pełen profesjonalizm w studenckim wydaniu
Choć oficjalnie telewizja JP2TV ruszy w lutym, to już od grudnia 2014 r. działa strona internetowa www.jp2tv.pl, gdzie można zobaczyć pracę studentów. JP2TV składa się z trzech redakcji: „newsów i publicystyki”, „reportażu i dokumentu” i „małych form telewizyjnych”. W ramach pierwszej redakcji – newsów i publicystyki – działają obecnie dwa programy: Franciszkańska News i Widziane z Okna. – Jesteśmy na Franciszkańskiej, przy Oknie Papieskim, nie mogliśmy więc uciec się do innych skojarzeń – stwierdza Paulina Guzik. Cały czas studenci tworzą inne formy telewizyjnej ekspresji, takie jak reportaże, etiudy, fotokasty. Na razie wszystko to odbywa się pod okiem kierownika studia telewizyjnego. – Na bieżąco sugeruję, poprawiam niedoskonałości. Jestem do ich dyspozycji, służę radą i pomagam – dodaje P. Guzik. – Przede wszystkim ta praca pokazuje nam, że w telewizji wszystko jest dynamiczne i nieprzewidywalne. Nie da się z góry zaplanować, jak będą przebiegały zdjęcia do realizowanego materiału. Czasami trzeba improwizować – mówi Jakub Stoszek, student, operator JP2TV. Mimo że studenci nie funkcjonują jak prawdziwa redakcja newsowa, to już poświęcają nawet po dziesięć godzin dziennie na zrobienie materiału. To dokładnie tyle samo czasu co w Faktach czy Wiadomościach. – Nasz zespół składa się z pasjonatów i osób, które znają swoje położenie, mają sprecyzowane cele i bardzo duże ambicje. To wystarczająca motywacja do tego, żeby tworzyć JP2TV – mówi Paulina Bochenek.
 
Wyzwania JP2TV
Obecnie największym wyzwaniem, jakie stoi przed redakcją telewizji, jest oficjalna współpraca z Komitetem Organizacyjnym ŚDM. Już rozpoczęli realizację materiałów, spotów reklamowych, making off'ów. – To nie tylko świetne szkolenie dla studentów i koordynatorów, to ciężka praca i rewelacyjne, w pełni profesjonalne doświadczenie dziennikarskie – stwierdza Paulina Guzik. Praca w telewizji uczy wielu nowych rzeczy. Jakub podkreśla – Jako operator towarzyszę wielu zadaniom, które wymagają ode mnie skupienia i niekiedy naprawdę ciężkiej pracy. JP2TV nauczyło mnie pracy zespołowej i radzenia sobie w nieprzewidywalnych warunkach. – Dzięki temu, że mamy kadrę zaangażowanych pedagogów, profesjonalne studio i studentów, którym się „chce” – możemy poznać tajniki prawdziwej telewizji – dodaje Paulina Bochenek.
 
Marzenia i wizje na przyszłość
Paulina Guzik podkreśla: – To moje marzenie, by studenci nauczyli się pracy telewizyjnej w pełni profesjonalnie już na uczelni, tak jak dzieje się to na najlepszych amerykańskich uniwersytetach. Kiedy pracowałam w CNN, ludzi z Columbia University w Nowym Jorku przyjmowano z poczuciem, że przyjmuje się ukształtowanego dziennikarza, który z marszu zrobi reporterski materiał telewizyjny. Chcę, żeby UPJP2 też zyskał taką renomę. Żeby studenci robili profesjonalne, a nie tylko szkoleniowe materiały. Po pewnym czasie pracodawcy będą wiedzieli, że skoro kandydat na reportera czy montażystę pracował w JP2TV, może od razu zabrać się do pracy, a nie uczyć.
 
 
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki