Logo Przewdonik Katolicki

Dobre przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej

Ks. dr Krzysztof Michalczak

Jestem matką dziecka, które przygotowuje się do Pierwszej Komunii Świętej. Dużo mówi się w mojej parafii o tym, że rodzice powinni w tych przygotowaniach czynnie brać udział. Dbam o to, by moja pociecha uczestniczyła w coniedzielnej Mszy św., w lekcjach religii i spotkaniach organizowanych przez księdza w parafii dla dzieci pierwszokomunijnych. Mam wrażenie, że to za mało. Jak postępować, aby to spotkanie z Jezusem w Pierwszej Komunii Świętej koncentrowało się bardziej na wymiarze duchowym niż komercyjnym? Agnieszka

Odpowiedź na Pani pytanie jest stosunkowo prosta. Jeżeli rodzice chcą, by ich dziecko dobrze przygotowało się do Pierwszej Komunii Świętej, powinni spełnić cztery zasadnicze warunki. Przede wszystkim winni systematycznie uczestniczyć w niedziele i święta we Mszy św., najlepiej ze swoimi pociechami. Dalej, powinni korzystać z sakramentów świętych, w tym z systematycznej spowiedzi, która pozwoli im na uczestnictwo w Eucharystii w sposób pełny. Poza tym konieczna jest współpraca z kapłanem i osobami przygotowującymi dzieci w parafii i szkole (na katechezie) do tego sakramentu. Ostatecznie najlepszym przygotowaniem jest dawanie przez rodziców świadectwa chrześcijańskiego życia.
W praktyce różnie to wygląda. Często rodzice są zagonieni, nie zawsze uświadamiają sobie, kim jest Chrystus w Komunii św. Dlatego warto przypomnieć słowa, które wypowiedział Jan Paweł II: „Katecheza – zarówno bezpośrednio przygotowująca do Pierwszej Komunii Świętej, jak i po niej następująca – ma na celu nie tylko poznanie Jezusa Chrystusa, ale przede wszystkim zmierza do umiłowania Go i do najgłębszego z Nim zespolenia. Komunia zaś jest tej miłości i tego zespolenia znakiem i żywym świadectwem” (Łódź, 13.06.1987).
Zachęcam więc rodziców, by zatrzymali się na chwilę i pomyśleli. Dlaczego pragną, by ich dzieci przyjęły Komunię św. i kim dla nich jest Chrystus w Eucharystii? Tak naprawdę Pierwsza Komunia dzieci jest okazją dla rodziców, by odnowili i pogłębili przyjaźń z Jezusem. A kiedy będą blisko Niego, nie będzie trzeba dodatkowego trudu, by ich dzieci zapragnęły Go jako największego prezentu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki