Logo Przewdonik Katolicki

Jacek Stryczek: Wymyśliłem to dla moich przyjaciół

PK
Fot.

- Co ja robię z pieniędzmi? Rozmnażam je! mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek. Bo z nimi jest tak, jak z potencjałem, który dobrze rozwijany może przynieść wiele dobra dodaje prezes Stowarzyszenia WIOSNA i Duszpasterz Ludzi Biznesu.Tylko w 2013 roku Stowarzyszenie WIOSNA zjednoczyło 617 tys. Polaków, co przełożyło się na 33 mln zł materialnej pomocy.

- Co ja robię z pieniędzmi? Rozmnażam je! – mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek. – Bo z nimi jest tak, jak z potencjałem, który dobrze rozwijany może przynieść wiele dobra – dodaje prezes Stowarzyszenia WIOSNA i Duszpasterz Ludzi Biznesu. Tylko w 2013 roku Stowarzyszenie WIOSNA zjednoczyło 617 tys. Polaków, co przełożyło się na 33 mln zł materialnej pomocy.

Co mają ze sobą wspólnego świat biznesu i duchowości? – Niegdyś, będąc duszpasterzem akademickim w kościele św. Anny w Krakowie, udzielałem rad ludziom. W pewnym momencie stwierdziłem jednak, że chcę sprawdzić działanie ideałów w świecie pieniądza, podatków i ZUS-u – wspomina ks. Stryczek. Podkreśla, że duchowość to jednak nie tylko ideały i zasady, a przeświadczenie, że w życiu chodzi o coś więcej. Jednocześnie duchowość to taka wartość, która nie jest oderwana od rzeczywistości.

 

Potrzebny jest odpowiedni sposób myślenia

Ksiądz Stryczek często podkreśla, jak ważna jest tzw. mądra pomoc - Organizując akcje pomocowe, często przypomina się, że nie należy dawać ryby, ale wędkę. W praktyce okazuje się, że ofiarowana wędka zostaje sprzedana, by kupić ryby. Żeby skutecznie pomóc sobie i innym, trzeba mieć nie tylko narzędzia, ale odpowiedni sposób myślenia, mentalność wędkarza – uważa ks. Jacek WIOSNA Stryczek.

– Pomaganie żebrakom przypomina trochę pracę znachora: ryzykujemy, że zioła pomogą lub nie. Pracując w organizacji, mam świadomość, że jej działania są bardziej skuteczne. Przede wszystkim bazują na konkretnych systemach pomocy, budowanych przez specjalistów i opartych na skutecznej metodologii. Przypomina to trochę salę operacyjną, w której wszyscy łączą swoje siły, żeby uzyskać zadowalający efekt – mówi ks. Jacek.

 

Wymyśliłem to z Archimedesem

- Kiedy powstawała SZLACHETNA PACZKA, wymyśliłem takie założenie: dajcie nam punkt podparcia, a zmienimy ten świat na lepsze – mówi ks. Jacek Stryczek. W 2001 roku takim punktem podparcia było 30 pierwszych osób, które co miesiąc wpłacały 100 zł. – Dzięki tym trzem tysiącom mogliśmy uruchomić SZLACHETNĄ PACZKĘ, która już od początku była bardzo efektywna – dodaje duchowny.  

Stowarzyszenie WIOSNA od 13 lat realizuje ideę mądrej pomocy. Filarem organizacji jest Klub WIOSNA i Przyjaciele, który w tej chwili zrzesza 2442 dobroczyńców regularnie wspierających SZLACHETNĄ PACZKĘ, AKADEMIĘ PRZYSZŁOŚCI i inne projekty pomocowe. Działania te łączą darczyńców, wolontariuszy i potrzebujące rodzin. – WIP stanowi dźwignię dla rozwoju organizacji, to członkowie Klubu dają nam punkt podparcia, dzięki któremu wspólnie zmieniamy świat na lepsze. Cały czas pomnażamy inwestowane w nas pieniądze – tłumaczy ks. Jacek.

 

Jak działa WiP?

Ofiarując 1 zł na zrobienie paczki, dokładnie tyle przekazujemy w pomocy bezpośredniej. Wpłacając 1 zł na konto klubu WIP tak naprawdę organizujemy pomoc wartą 62 zł.

Członkostwo w klubie polega na regularnych, comiesięcznych wpłatach, które zapewniają stabilizację finansową organizacji. To z kolei umożliwia realizowanie kolejnych celów, budowanie systemów pomocowych o coraz większym zasięgu, a więc docieranie do jeszcze większej liczby potrzebujących. Nie liczy się wielkość wpłaty, a regularność. Nawet niewielka kwota przekłada się na stabilny rozwój. Dzięki tym pieniądzom możliwe jest budowanie i udoskonalanie systemów pomocowych, takich jak SZLACHETNA PACZKA czy AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI. – Otwieramy drogę do tego, jak pomagać, do zaangażowania i połączenia większej ilości ludzi. Pieniądze są po prostu inwestowane – opowiada ks. Stryczek.

Z roku na rok wartość społeczna inwestowanych pieniędzy jest większa. W 2013 roku cała wartość społeczna Paczki wynosiła 300 milionów zł, a sama Paczka kosztowała ok. 4 miliony zł. Pozostałe pieniądze zainwestowano w działalność społeczną, czyli szkolenia dla wolontariuszy, darczyńców, działanie w mediach, budowanie sieci kontaktów, systemy informatyczne. To w mierzalny sposób przekłada się na wartość rynkową podjętych działań. – Klub WiP jest rodzajem instytucji obywatelskiej, w której inwestycja finansowa skutecznie zmieniana jest w działalność społeczną – podsumowuje Prezes WIOSNY.

 

Klub WIOSNA i Przyjaciele

Unikatowy sposób pomagania doceniają członkowie klubu WIP. Przede wszystkim dlatego, że mają poczucie sprawczości, czują się ważni i wiedzą, że mądrze wykorzystują pieniądze.

– Należę do Klubu, bo mam poczucie, że pomoc jest pełna dynamiki i dociera do właściwych osób. Wydaje mi się, że wasze podejście do pomocy jest entuzjastyczne, a jednocześnie nastawione na realne efekty – mówi pan Łukasz, prawnik z Gdańska. Często członkowie Klubu podkreślają, że nie mają czasu lub możliwości, żeby zaangażować się społecznie. Dołączając do Klubu, mają świadomość, że zainwestowali pieniądze mądrze, w kapitał społeczny. – Podoba mi się idea realizacji określonych potrzeb, ja to nazywam pomocą celowaną. Bardzo sobie cenię rzetelność informacyjną i sposób prezentowania wiosennych poczynań pomocowych – mówi pani Magda, lektorka języków obcych.

 


Zaprzyjaźnij się z WIOSNĄ

Twoje pieniądze mogą służyć ludziom. Obiecujemy, że je pomnożymy. Tylko razem możemy zmienić świat na lepsze!

Dołącz do Klubu WIOSNA i PRZYJACIELE i razem z nami zmieniaj świat na lepsze! 

Więcej na stronie: www.szlachetnapaczka.pl/wip

Stowarzyszenie WIOSNA od ponad 13 lat realizuje ideę mądrej pomocy – angażując tysiące osób w ogólnopolskie programy społeczne, takie jak: SZLACHETNA PACZKA czy AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI. Aby efektywnie działać, na co dzień kierujemy się podejściem biznesowym, kładąc ogromny nacisk na realizację niebagatelnych celów, skuteczność oraz jakość naszych działań.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki