Rok temu na łamach „Ładu Bożego” ukazał się okolicznościowy artykuł z okazji stulecia kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP w Dobrej. W tym roku, 8 września, w uroczystość odpustową ku czci narodzenia Maryi, nastąpiło uwieńczenie jubileuszu.
Uroczystość połączono z prezentacją monografii Z dziejów parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej autorstwa ks. dr. Henryka Witczaka, znawcy historii Kościoła, dziekana dekanatu włocławskiego pierwszego i proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku. Książka jest wynikiem niemal rocznej pracy, wielu godzin spędzonych w archiwach oraz na rozmowach z mieszkańcami Dobrej i okolic. W założeniu miała ukazać się drukiem na jubileusz stulecia kościoła. Inicjatorem jej wydania jest proboszcz dobrski ks. prałat Zygmunt Chromiński. Jak się okazało, koszty wydawnicze były tak wysokie, że należało zwrócić się o wsparcie przedsięwzięcia z funduszy Unii Europejskiej. To związane jest z napisaniem odpowiedniego projektu i mnóstwem procedur. Dlatego książka ukazała się dopiero teraz.
Po Sumie, podczas której homilię wygłosił ks. prałat Józef Nocny, krótkiej prezentacji monografii dokonał ks. Henryk Witczak, wcześniej biorący udział w koncelebrze. Przybliżył on treść książki, przedstawił etapy jej powstawania: – Wiele wiadomości pochodzi z 1521 r., sporo także z XVII w. Ten okres jest najlepiej udokumentowany i opisany, chociażby z wizytacji parafii. Myślę, że książka wyzwoli w was dumę z pochodzenia z parafii Dobra. Wszak gdy nie było Polski – był tylko naród polski – spoiwem była właśnie parafia. Warto poznać jej dzieje, także dzieje świątyni, którą zbudowali wasi przodkowie z potrzeby serca, dla chwały Bożej – powiedział.
Monografia jest podzielona chronologicznie, składa się z rozdziałów: „Powstanie i rozwój miasta i okolicznych wsi”, „Parafia Dobra i jej miejsca sakralne” oraz „Życie religijne”. Jest bogato ilustrowana zdjęciami. Wydana w wysokim jak na współczesne czasy nakładzie tysiąca egzemplarzy, będzie rozprowadzana nieodpłatnie podczas wizyty duszpasterskiej (kolędy). Każda rodzina otrzyma po jednym egzemplarzu. Sto egzemplarzy trafi do lokalnych bibliotek, szkół oraz zaprzyjaźnionych osób. Podczas promocji pierwsze egzemplarze z dedykacją autora otrzymali burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, wiceburmistrz Jacek Gajewski i dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej Marek Milczarek.