Logo Przewdonik Katolicki

Z peregrynacji Krzyża ŚDM

Małgorzata Seklecka
Fot.

Tysiące osób, w różnych miejscach diecezji włocławskiej, uczestniczyły w celebracjach związanych z peregrynacją Krzyża ŚDM i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

Przyjęcie i spotkanie Chrystusa i Maryi w znakach czcigodnych symboli stało się dla nich  niezwykłym doświadczeniem, które z pewnością zapamiętają na zawsze. Według relacji kapłanów młodzi modlili się szczerze, spontanicznie, od serca. Takie też składali świadectwa.

Piszę te słowa późnym popołudniem 23 maja. Trzy dni wcześniej, pół godziny przed północą, Krzyż ŚDM i Ikona, przy biciu dzwonów, zostały wprowadzone do bazyliki Wniebowzięcia NMP – sanktuarium Narodzin i Chrztu św. Maksymiliana Kolbego w Zduńskiej Woli. Przynieśli je tu w pieszej pielgrzymce młodzi zduńskowolanie, przejmując w Stawiszczu od kolegów z rejonu sieradzkiego. O północy Mszy św. w koncelebrze z kapłanami (także z archidiecezji łódzkiej) przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Artur Niemira. Podjętą po Eucharystii adorację kontynuowano nazajutrz rano. Po Mszy św. Krzyż i Ikonę przeniesiono w procesji do Urzędu Miasta i do Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Odnotujmy udział w adoracji młodzieży zduńskowolskich parafii św. Pawła Apostoła oraz św. Antoniego z Padwy, parafii  św. Katarzyny PM w Korczewie, parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Janiszewicach i parafii św. Wojciecha w Sieradzu Męce. O godz. 15.30 Eucharystii w bazylice przewodniczył i kazanie wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering.  On też – wraz z biskupem pomocniczym Stanisławem Gębickim – udzielił sakramentu bierzmowania ponad 300 uczniom z trzech zduńskowolskich parafii.

Po Eucharystii Krzyż i Ikonę przekazano młodzieży dekanatu szadkowskiego, którą reprezentowała delegacja parafii Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba w Szadku. Na odświętnie przybranej trasie przejazdu do pierwszej stacji peregrynacji, tj. do kościoła filialnego św. Idziego, wierni, młodsi i starsi, oddawali cześć świętym symbolom. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Sebastian Tomczyk, dekanalny duszpasterz młodzieży. Wierni uczestniczyli w modlitewnych spotkaniach i adoracji, odbywających się (również 21 maja) w kościele i hali sportowej Szkoły Podstawowej w Prusinowicach im. Jana Pawła II. Szczególną stacją był Dom Pomocy Społecznej w Przatówku. Młodzi ponieśli Krzyż ŚDM ulicami Szadku do kościoła parafialnego. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadził ks. kanonik Maciej Korczyński, dziekan dekanatu szadkowskiego i proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba. Na zakończenie nabożeństwa, w świątyni, kapłan udzielił wiernym błogosławieństwa. Po Apelu Jasnogórskim, do późnych godzin nocnych trwała cicha adoracja. Uwieńczeniem tej części peregrynacji była Msza św. (tzw. Eucharystia młodych). Główny celebrans, ks. Maciej Korczyński, w homilii zaapelował do młodzieży, by mając za ideał Maryję, bez lęku i z miłością stawała pod krzyżem Chrystusa. Na zakończenie kapłan zawierzył młodych Jezusowi i Matce Bożej.

Późnym popołudniem 21 maja symbole ŚDM przybyły do parafii św. Kazimierza Królewicza w Świnicach Warckich – sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej. Pierwszą stacją był dom w Głogowcu, w którym przyszła na świat Apostołka Bożego Miłosierdzia. „Przynagleni przez Zbawiciela, podjęliśmy Jego Krzyż, by w symbolicznej procesji z rodzinnego domu świętej do Jej chrzcielnej świątyni potwierdzić, że misja św. Faustyny jest misją młodych uczniów Pana” – napisał w relacji ks. Janusz Kowalski, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. W świątyni – Apel Jasnogórski i modlitewne czuwanie zakończone odśpiewaniem Bogurodzicy. Później wiele osób „podchodziło do Krzyża ŚDM, kładąc pocałunek na świętym drzewie; niektóre obejmowały go ramionami”. Nazajutrz w obecności świętych symboli – najpierw w domu rodzinnym św. Faustyny, następnie w drodze do sanktuarium, oraz w świątyni, modlili się alumni, diakoni WSD we Włocławku i prezbiterzy Kościoła włocławskiego. Przybyli tu wraz z księżmi biskupami: diecezjalnym Wiesławem Meringiem, pomocniczym Stanisławem Gębickim i biskupem seniorem Bronisławem Dembowskim w dorocznej pielgrzymce duchowieństwa diecezji włocławskiej. Nabożeństwu eucharystycznemu z modlitwą przebłagalną za grzechy kapłanów oraz z prośbą o uświęcenie prezbiterów przewodniczył ks. bp Mering, po czym konferencję ascetyczną do kapłanów wygłosił ks. prałat Mirosław Wachowski, sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie. Uczestnicząca w celebracji młodzież z Uniejowa i dekanatu uniejowskiego, po nabożeństwie eucharystycznym, wraz z opiekunami, udała się do Gimnazjum im. św. Siostry Faustyny, gdzie miał miejsce spektakl przybliżający postać św. Jana Pawła II, będący wyrazem dziękczynienia Bogu za jego kanonizację. Młodzi powrócili do świątyni na Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem pasterza diecezji. Homilię  wygłosił ks. Mirosław Wachowski. Pasterskie błogosławieństwo zgromadzonych poprzedziło krótkie wystąpienie ks. prałata Artura Niemiry, kanclerza KDW. Jako diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM Kraków 2016, ukazał on dotychczasowe błogosławione owoce peregrynacji Krzyża i Ikony. W związku z tym zachęcał prezbiterów do inicjatyw na rzecz tworzenia młodzieży jak najlepszych warunków spotkań ze świętymi znakami i  doświadczenia wiary.

Zapis dalszych stacji peregrynacji – za tydzień. Źródłem informacji dla piszącej te słowa są wiadomości zamieszczone  na www.diecezja.wloclawek.pl. Na stronie tej czytelnicy znajdą obszerne relacje z przebiegu nawiedzenia, ilustrowane zdjęciami.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki