Logo Przewdonik Katolicki

Przeżyć kanonizację w Krakowie

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Wiele osób przechodzących ul. Franciszkańską w Krakowie coraz częściej wpatruje się w papieskie okno. To w nim uruchomiono w styczniu specjalny zegar odmierzający czas do dnia kanonizacji Wielkiego Polaka, kiedyś przecież mieszkańca naszego miasta. Tykanie tego zegara jest już coraz bardziej słyszalne.

Cały świat i cała Polska odliczają już dni do kanonizacji Jana Pawła II. Wiele osób planuje podróż do Watykanu, miasta i gminy przygotowują obchody związane z tym wydarzeniem. Kraków z pewnością jest na ustach wielu z nich.

 

Najważniejsze miejsca

Zegar tyka, tymczasem przygotowania trwają od wielu miesięcy. Niedawno podano szczegóły obchodów uroczystości w Krakowie. Główne obchody będą miały miejsce w śródmieściu, jak również w Centrum Jana Pawła II – w południowej części miasta, gdzie niedawno stanęła ogromna 63-metrowa wieża. Tam również od dwóch tygodni dni do kanonizacji odmierza elektroniczny zegar, który został umieszczony na wieży widokowej sąsiadującej z kościołem górnym sanktuarium bł. Jana Pawła II. Przy sanktuarium, które wchodzi w zespół obiektów Centrum Jana Pawła II, w sam dzień kanonizacji przeprowadzona będzie bezpośrednia transmisja Mszy św. kanonizacyjnej z Watykanu oraz zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna.

 

Koniec i początek

Przygotowania do wyniesienia do chwały ołtarzy Jana Pawła II trwają w sanktuarium od wielu miesięcy. Każdego 22. dnia miesiąca wierni modlą się o owoce kanonizacji podczas Mszy św. połączonej z Procesją Światła. Okolicznościowe rekolekcje pod hasłem „Święty syn oficera. Kanonizacja blisko” prowadzi co tydzień w niedziele (aż do 6 kwietnia) ks. prof. Edward Staniek. Na kilka dni przed kanonizacją, czyli 22 kwietnia, Mszę św. kończącą „Nowennę miesięcy” odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Będzie to zarazem początek bezpośredniego przygotowania do kanonizacji. W kolejnych dniach po 22 kwietnia celebrowane będą Msze św. skierowane do różnych grup: do duchownych ze zgromadzeń zakonnych, dzieci i młodzieży oraz chorych.

26 kwietnia o godz. 20.00 na błoniach przed sanktuarium zaprezentowane będzie misterium pt. Kolory miłosierdzia organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, w którym wystąpią artyści z Polski (m.in. Halina Frąckowiak i Natalia Kukulska) i z zagranicy. Misterium składa się z dwóch części. Pierwsza została zatytułowana Jan Paweł II - orędownik Bożego miłosierdzia, natomiast druga nosi tytuł Jan Paweł II prorok wyobraźni miłosierdzia. Ta pierwsza ma mieć charakter religijny i została oparta na tekstach z nauczania Jana Pawła II, Dzienniczku św. Faustyny oraz na tekstach św. brata Alberta Chmielowskiego. W drugiej części natomiast zostaną zaprezentowane wartości uniwersalne. Koncert będzie transmitowany przez Telewizję Polską.


 Tuż po nim, ok. godz. 21.30, rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne. W jego trakcie będą dawać świadectwa osoby, które szczególnie polecały się wstawiennictwu Ojca Świętego.

 

W dniu kanonizacji

27 kwietnia będzie można uczestniczyć w Mszy św. transmitowanej z Watykanu, po homilii papieża Franciszka Eucharystia będzie kontynuowana przy sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach. O godz. 12.30 z kolei zostanie odprawiona pierwsza Msza św. dziękczynna. Na wieczór zaplanowano uroczysty koncert. Wystąpią w nim muzycy Opery Krakowskiej, którzy wykonają Mszę koronacyjną Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Natomiast pod oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej przez dwa dni – 26 i 27 kwietnia – o godz. 19.00 na fasadzie budynku kurii zaprezentowane zostanie widowisko multimedialne w technologii mappingu 3D, przedstawiające Ojca Świętego powracającego do Krakowa w czasie swoich pielgrzymek. Przy Franciszkańskiej staną również rzeźby z cyklu „Via Sancta”, który zaczął powstawać po śmierci Jana Pawła II. Ich autorem jest Czesław Dźwigaj. Cykl ten był prezentowany w wielu miastach Polski.

Oprócz uroczystości centralnych planowane są liczne imprezy towarzyszące. W Krakowie od 2 kwietnia na plantach oglądać będzie można wystawę „Jan Paweł II – święty z Małopolski”. Nie zabraknie także sportowego akcentu – 22 kwietnia piłkarze Cracovii zagrają mecz, w którym naprzeciw aktualnych graczy stanie kadra byłych zawodników najstarszego w Polsce klubu piłkarskiego, którego wielkim kibicem był papież. Będzie również coś dla tych, co lubią przygodę połączoną ze zdobywaniem wiedzy. Mianowicie 24 kwietnia w Krakowie zostanie rozegrana gra miejska pt. „Drogowskazy do świętości”.

 

Okazja do przemiany

Oby ten bogaty program przyczynił się do przemiany serc i odnowienia relacji z Bogiem. Oby spełniły się oczekiwania kard. Stanisława Dziwisza, który w Dniu Papieskim w październiku 2013 r. mówił do wiernych, apelując, by nie marnować czasu, aby czynić dobro:

„By między nami było mniej sporów i kłótni. By między nami nie było niesprawiedliwych oskarżeń, niechęci i wrogości. Chcemy, by w nas i wokół nas było więcej ludzkiej życzliwości, wrażliwości i solidarności”.

 


Tutaj warto zajrzeć

 

www.kanonizacja.diecezja.pl

www.fra3.pl

www.janpawel2.pl

www.karol-wojtyla.org

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki