Logo Przewdonik Katolicki

Pod Twoją obronę, Zwycięska Pani

PK
Fot.

30 lat temu na Jasnej Górze papież Jan Paweł II dokonał aktu koronacji prastarej ikony Matki Bożej Brdowskiej. Spełniając koronacyjną posługę, raduję się wspólnie z wami maryjną radością, powiedział m.in. Ojciec Święty.

30 lat temu na Jasnej Górze papież Jan Paweł II dokonał aktu koronacji prastarej ikony Matki Bożej Brdowskiej. „Spełniając koronacyjną posługę, raduję się wspólnie z wami maryjną radością”, powiedział m.in. Ojciec Święty.

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus trafił do Brdowa w 1436 r. Przekazał go w darze król Władysław III Warneńczyk, zgodnie z życzeniem swego ojca, króla Władysława II Jagiełły, zwycięskiego wodza spod Grunwaldu. Według tradycji, podczas bitwy obraz miał znajdować się w namiocie Jagiełły. Później trafił do zamkowej kaplicy na Wawelu. Jedna z legend mówi o rysach Matki Bożej na wizerunku jako rysach królowej Jadwigi Andegaweńskiej, żony Jagiełły, przyszłej świętej. Badania przeprowadzone nad obrazem w ostatnich latach XX w. wykazały, że mamy do czynienia z ikoną napisaną na początku XV w.

Koronacja  obrazu matki Bożej Zwycięskiej papieskimi koronami była wyjątkowym wydarzeniem w ponad 860-letniej historii  Brdowa. Poprzedziły ją kilkuletnie przygotowania duchowe i materialne. Pieczę nad wszystkim miał proboszcz, założyciel i pierwszy dyrektor „Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej” o. Bronisław Matyszczyk, paulin. Odnowiona świątynia wzbudziła zachwyt parafian i pielgrzymów. Na dzień uroczystości czekano z przejęciem. Do Częstochowy udała się delegacja parafian (ok. 100 osób). Wyjechaliśmy bardzo rano, przy złej pogodzie. Również w Częstochowie padał deszcz, plac celebry stał się błotnisty. Nikomu to jednak to nie przeszkadzało. Rzesza wiernych z radością uczestniczyła w spotkaniu z papieżem.

Msza św. koronacyjna rozpoczęła się o godz. 16.00. Tuż przed Eucharystią, po obu stronach ołtarza ustawiono na specjalnych konstrukcjach cztery obrazy Madonn, które miał ukoronować Jan Paweł II. Nasza delegacja otrzymała specjalne karty wstępu, dzięki czemu znajdowaliśmy się blisko ołtarza. Eucharystię sprawował prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności kardynałów i biskupów z całego świata. Po Komunii św. przy ołtarzu pojawił się Ojciec Święty. Pozdrawiał zebranych, wyciągał do nich dłonie, błogosławił. Zgotowaliśmy mu pełne radości, żywiołowe powitanie.

Nastąpił obrzęd koronacji. Kiedy Jan Paweł II wypowiedział zdanie: „Mam również włożyć papieskie korony na skronie Jezusa i Maryi w obrazie z Brdowa w diecezji włocławskiej”, znów entuzjastycznie, głośno zaznaczyliśmy naszą obecność. Byliśmy szczęśliwi i wzruszeni, także wówczas, gdy Ojciec Święty w obecności ówczesnego biskupa włocławskiego Jana Zaręby  nałożył złotą koronę na głowę Jezusa, a następnie Maryi. Wiwatom i okrzykom nie było końca.

Uroczystość dziękczynna za dar koronacji odbyła się na brdowskim Rynku 2 lipca. Uczestniczyli w niej  wszyscy wierni z Brdowa i licznie przybyli goście. Eucharystii przewodniczył biskup włocławski, celebrowali księża biskupi naszej diecezji i liczni kapłani. Radość z wiekopomnego wydarzenia trwała do nocy św. Andrzeja na przełomie listopada i grudnia 1983 r., kiedy wskutek pożaru ikona Matki Bożej Zwycięskiej uległa znacznym uszkodzeniom, a wnętrze świątyni zniszczeniu. Niestrudzony o. proboszcz Matyszczyk, z pomocą parafian, podjął dzieło odnowy. Nie udało się ciemnym mocom zniszczyć świętego wizerunku, nie powiodła się próba zgaszenia w nas ducha wiary.

Uroczystości związane z 30-leciem  koronacji Cudownego Obrazu odbędą się w Brdowie 7 lipca. Podczas Sumy o godz. 12.00 będziemy wszyscy dziękować dobremu Bogu i Jego Matce w znaku brdowskiej ikony za obecność wśród nas i opiekę. Za wszystkie nasze małe i wielkie zwycięstwa nad własnymi słabościami.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki