Logo Przewdonik Katolicki

Święty wśród młodzieży

Joanna Piasecka
Fot.

Św. Jan Bosko: założyciel Towarzystwa Salezjańskiego, patron dzieci i młodzieży. Trwa peregrynacja jego relikwii po domach zakonnych, parafiach i szkołach salezjańskich. W sobotę 8 czerwca zaszczytu niezwykłych nawiedzin dostąpiło Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim.

Pielgrzymujący św. Jan Bosko

Polski etap peregrynacji jest częścią światowej pielgrzymki relikwii św. Jana Bosko (1815–1888, beat. 1929, kan. 1934), zapoczątkowanej 25 kwietnia 2009 r., w 150-lecie powstania Towarzystwa Salezjańskiego. Jej zakończenie nastąpi 16 sierpnia 2015 r., kiedy odbędą się obchody 200-lecia urodzin świętego włoskiego kapłana.

W Polsce Towarzystwo Salezjańskie zainicjowało działalność duszpasterską i wychowawczą w 1898 r. Początki szkolnictwa salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim sięgają 1916 r., kiedy zaczęła funkcjonować Szkoła Realna Polskiej Macierzy Szkolnej. Dziś blisko 600 uczniów pobiera naukę w Publicznym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym Towarzystwa Salezjańskiego. Mieszczą się one w pięknie odrestaurowanym budynku Kolegium Kujawskiego Salezjanów.

Dobry chrześcijan, prawy obywatel

Życiową misją i powołaniem ks. Bosko była troska o zbawienie i wychowanie młodzieży, zwłaszcza ubogiej, zaniedbanej, potrzebującej pomocy. Podjął pracę formacyjną nad młodymi ludźmi; w tym celu wypracował oryginalny system pedagogiczny, nazywany systemem prewencyjnym (zapobiegawczym). Dla realizacji przedsięwzięcia założył zgromadzenie, którego misję oparł na nauce św. Franciszka Salezego. Podstawą pracy duszpasterskiej zgromadzenia, którą określa się pojęciem „charyzmat salezjański” jest troska o chrześcijańskie wychowanie dzieci i młodzieży na „dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli”. Ks. Bosko wykluczał w metodzie pedagogicznej stosowanie surowych, gwałtownych kar. Lżejsze dopuszczał jedynie jako ostateczny środek wychowania. Jego koncepcję wychowawczą wyróżnia pedagogika miłości, której przejawy to dobroć, wyrozumiałość i serdeczność wobec wychowanków. Jest ona odpowiedzią na naturalne pragnienie człowieka chcącego kochać i być kochanym. Głównym celem ks. Bosko była religijna formacja młodzieży. Zdrowa i świadoma religijność, powiązana ściśle z rozumem, ma strzec przed typową dla młodzieńczego wieku pobożnością naiwną i sentymentalną. Kapłan zwracał uwagę na znaczenie pobożności eucharystycznej, polegającej na codziennym uczestnictwie w Mszy św., regularnej spowiedzi i częstym przyjmowaniu Komunii św.    

U wychowanków, w znaku relikwii

Aleksandrowską szkołę nawiedził relikwiarz z naturalnej wielkości repliką figury św. Jana Bosko w stroju liturgicznym, wykonany na wzór sarkofagu znajdującego się w bazylice turyńskiej. „Sercem” relikwiarza są doczesne szczątki świętego. Wyjątkowa obecność św. Jana Bosko znacząco wpłynęła na młodzież, zachwycając duchową wartością spotkania, możliwością bliskiego kontaktu ze świętym i darem odpustu zupełnego dla uczestników. Peregrynacja stała się okazją do głębszego poznania historii życia i charyzmatu ks. Bosko, a przede wszystkim do wspólnej modlitwy do Boga za jego wstawiennictwem. W adoracji relikwii uczestniczyła głównie młodzież, ale i rodzice uczniów. Spektakl w wykonaniu grupy młodzieży przybliżył zebranym realia życia i posługi ks. Bosko oraz jego drogę do świętości. Nabożeństwo liturgii Słowa Bożego pobudziło refleksję nad osobistym dążeniem do świętości.

Po akademii i adoracji relikwie odprowadzono w procesji do kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Aleksandrowie Kujawskim. Jej duszpasterzami są księża salezjanie, którzy wraz z wiernymi kontynuowali modlitwę do następnego dnia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki