Pojawił się kłopot, ograniczenie? Nie powinien! Okazuje się, że w całej Polsce są setki, tysiące rodzin, którym dzieci stwarzają wspaniałe możliwości wspólnego spędzania czasu. Chcą razem przeżywać przygodę na wspólnej drodze, wykorzystywać wszelkie możliwości doskonałej i mądrej zabawy.
Takie właśnie są turystyczne rodziny. Wiele z nich należy do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Owo najstarsze w naszym kraju stowarzyszenie zajmujące się krzewieniem turystyki aktywnej, od wielu pokoleń integruje osoby ciekawe świata i chętnie dzielące się doświadczeniem z innymi. Rokrocznie PTTK organizuje tysiące imprez i konkursów pokazujących i promujących piękno Polski. Każdy rok jest specjalny i wyjątkowy, jednak rokiem wyjątkowym, gdyż skierowanym specjalnie do rodzin, był rok 2011 – Rok Turystyki Rodzinnej PTTK. Przyświecało mu rodzinne uprawianie turystyki, rekreacji i sportu, które oprócz wspólnej troski o zdrowie i kondycję fizyczną, ściśle wiąże się z dbaniem i wzmacnianiem więzi w rodzinie, pogłębianiem wzajemnych relacji oraz kształtowaniem cech i postaw pożądanych w życiu rodzinnym i społecznym.
Działania jakie podjęto w PTTK w celu popularyzacji rodzinnego uprawiania turystyki i zaszczepiania idei wspólnego, aktywnego spędzania czasu wolnego, znalazły wyraz w licznych konkursach: dla całych rodzin, dla dzieci i dla młodzieży. Były konkursy lokalne, organizowane przez oddziały, jak np. „Mysłowicka Turystyczna Rodzina 2011” czy konkurs o tytuł Turystycznej Rodziny Roku w Oddziale Łódzkim PTTK, ale i – a może przede wszystkim – konkursy ogólnopolskie. Wśród nich fotograficzny „Nasze rodzinne wędrowanie”, plastyczny „Moja rodzina na turystycznym szlaku” i najważniejszy – „Turystyczna Rodzinka”. Gala podsumowująca konkursy ogólnopolskie była wspaniała i choć wtedy jeszcze rodziny nie znały się między sobą, z przyjemnością spędziły razem czas. Nie tylko na konferencji w Muzeum Etnograficznym w Warszawie! Główną atrakcją było, jak na turystów przystało, zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem. Zawiązały się wtedy pierwsze znajomości i obietnice spotkań na szlaku.
Dziś rodziny spotykają się wirtualnie: na www.rodzina.pttk.pl i www.facebook.com/rodzina.pttk, gdzie można poznać laureatów, warunki konkursów i zyskać inspiracje na własne „małe i duże rodzinne podróże”. Rodziny spotykają się również w tzw. realu, czego skutkiem są trwałe już przyjaźnie. Do historii przeszły warsztaty dla uczestników konkursu w Stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie było m.in. wspólne wędrowanie, rowery, kajaki, wycieczka statkiem, nauka udzielania pierwszej pomocy medycznej, obsługi GPS, serwisowania rowerów. Podczas spotkania turystycznych rodzin w schronisku Samotnia w Karpaczu odbędą się wspólne, turystyczne obchody Dnia Matki. W planach są kolejne spotkania – wszystkie dla uczestników konkursu. Wszystkie budują nowy wymiar rodziny, zgodny ze słowami piosenki: „Bo wszyscy turyści to jedna rodzina...”
Wracając do konkursu: jest on kontynuowany już trzeci rok. Turystycznych rodzin przybywa. Zgłaszają się także te z diecezji włocławskiej; jedna z rodzin z Konina już dwukrotnie znalazła się w gronie laureatów. Zasady zabawy konkursowej są proste, wymagają wyłącznie zaangażowania rodziny. Zapewniam: zainwestowany czas zwróci się z nawiązką. Nie tylko w wymiarze materialnym.