Logo Przewdonik Katolicki

Uroczystości świętowojciechowe

Bernadeta Kruszyk
Fot.

W dwudniowych uroczystościach ku czci biskupa męczennika uczestniczyli biskupi z Polski i zagranicy, pielgrzymi, przedstawiciele władz, członkowie bractw, ruchów i organizacji kościelnych, a także goście specjalni m.in. Karolina Kaczorowska, wdowa po śp. prezydencie RP Ryszardzie Kaczorowskim.

Wspólnym patronem narodu czeskiego i polskiego nazwał św. Wojciecha prymas Czech kard. Dominik Duka OP, który przewodniczył uroczystej sumie odpustowej sprawowanej w niedzielne przedpołudnie (28 kwietnia) na placu św. Wojciecha w Gnieźnie. W dwudniowych uroczystościach ku czci biskupa męczennika uczestniczyli biskupi z Polski i zagranicy, pielgrzymi, przedstawiciele władz, członkowie bractw, ruchów i organizacji kościelnych, a także goście specjalni m.in. Karolina Kaczorowska, wdowa po śp. prezydencie RP Ryszardzie Kaczorowskim. W czasie niedzielnej Eucharystii prymas Polski abp Józef Kowalczyk wręczył przedstawicielom młodzieży bierzmowanej Księgi Pisma Świętego, a pod koniec liturgii abp Celestino Migliore, nałożył krzyże misyjne 36 misjonarkom i misjonarzom udającym się na misje. W czasie tegorocznych uroczystości świętowojciechowych w katedrze gnieźnieńskiej wystawiony został ołtarz adoracji „Gwiazda Kazachstanu”, który uroczyście otwarto w sobotni wieczór, na początku I Nieszporów o św. Wojciechu, sprawowanych pod przewodnictwem abp. Tomasza Pety, metropolity Astany w Kazachstanie. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił biskup kaliski Edward Janiak. Ołtarz jest pentaptykiem i ma kształt ogromnego tabernakulum. To plastyczna refleksja o Bożym Miłosierdziu autorstwa gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego. W czerwcu ołtarz trafi do miejsca przeznaczenia – sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie. W łączności z uroczystościami świętowojciechowymi odbyła się także Archidiecezjalna Pielgrzymka Młodzieży do Grobu św. Wojciecha, mająca po raz pierwszy charakter archidiecezjalnego święta młodych. Odpust zakończył się tradycyjnie II Nieszporami o św. Wojciechu, po zakończeniu których prymas udzielił dzieciom błogosławieństwa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki