Logo Przewdonik Katolicki

W obronie prawdy o Szarych Szeregach

Anna T. Pietraszek
Fot.

Dlaczego żołnierze Szarych Szeregów muszą znowu walczyć o swoje dobre imię? Dlaczego jak w najgłębszym stalinizmie Polka, naukowiec PAN, waży się na publiczne poniżanie patriotów?

 

 

 Dlaczego żołnierze Szarych Szeregów muszą znowu walczyć o swoje dobre imię? Dlaczego – jak w najgłębszym stalinizmie – Polka, naukowiec PAN, waży się na publiczne poniżanie patriotów?

 

 

 Z okazji 70. rocznicy Akcji pod Arsenałem Elżbieta Janicka z Instytutu Slawistyki PAN w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej podzieliła się swoimi opiniami na temat wydanej jeszcze w latach okupacji książki Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec. Pani doktor stwierdziła, że jest to książka mitotwórcza i że „ignorowany był jej realny kontekst” oraz że „trzeba się zastanowić, co z jej etosu warto kultywować”. Harcerzom z Szarych Szeregów pani doktor zarzuciła także antysemityzm i oznajmiła, że Tadeusz „Zośka“ Zawadzki iJan „Rudy“ Bytnar byli... homoseksualistami. 
 
Przez pryzmat Shoah
     „…W powietrzu krążą popioły. My tym powietrzem oddychamy. A wiatr, chmury, deszcz? Popioły są w ziemi, w rzekach, na łąkach i w lasach – poddawane nieprzerwanemu recyklingowi, w którym uczestniczymy, nie ruszając się z miejsca zamieszkania, kupując w osiedlowym spożywczym żółty ser ze spółdzielni mleczarskiej w Kosowie Lackim, miód z tamtych terenów czy sos tatarski z Wizny. Bo tam się pasą zwierzęta. W Treblince stoją przy drodze żółte, trójkątne znaki drogowe z krową. Znak z krową obok znaku < >…”  – to cytat z twórczości pani Janickiej.

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki