Logo Przewdonik Katolicki

"Po co żyć - o sensie życia"

PK
Fot.

Przedstawiciele środowiska medycznego i społeczności chorych dyskutowali o sensie życia i cierpienia podczas debaty pt. Po co żyć o sensie życia 11 lutego, z okazji 20. Światowego Dnia Chorego.

Przedstawiciele środowiska medycznego i społeczności chorych dyskutowali o sensie życia i cierpienia podczas debaty pt. „Po co żyć – o sensie życia” 11 lutego, z okazji 20. Światowego Dnia Chorego.

Panel dyskusyjny zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej odbył się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. abp Stanisław Gądecki i bp Grzegorz Balcerek, prowadziła dr Jolanta Hajdasz, zastępca redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego”. Gościem specjalnym była dr Wanda Błeńska, lekarka, która przez ponad 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym, w Ugandzie.

– Największy błąd współczesnej medycyny polega na tym, że skupia się ona na leczeniu ciała, pomijając leczenie duszy. Światowy Dzień Chorego przypomina, że człowiek powinien być leczony kompleksowo – podkreślił metropolita poznański, otwierając debatę.

Wśród prelegentów byli prof. Leon Drobnik, kierownik Kliniki Anestezjologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, o. dr Piotr Krakowiak SAC, krajowy duszpasterz hospicjów, i nauczyciel języka angielskiego, wieloletni pacjent Krzysztof Zingler.

– Jeżeli chory czuje, że jego powrót do zdrowia i domu jest oczekiwany i chciany, inaczej znosi swoją chorobę, niż ktoś, kto ma poczucie, że nikt na niego nie czeka – przekonywał prof. Leon Drobnik. Prelegent podkreślił, że współczesny model kształcenia młodych lekarzy utwierdza w nich przekonanie, że zdrowie jest towarem. – Współczesny system leczenia gubi człowieka, wprowadzając niewłaściwe rozwiązania na rzecz ekonomii. Aborcja, eutanazja to brak szacunku do człowieka, ucieczka od Boga i od miłości – podkreślił prof. Drobnik. Najpiękniejsze życie jest wtedy, kiedy może rozwijać się od poczęcia do ostatnich chwil na tym świecie.

O. dr Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz hospicjów, zwrócił natomiast uwagę na potrzebę tworzenia wolontariatu nie tylko szpitalnego, ale i parafialnego. – Jeśli tylko kondycja na to pozwala, warto zachęcić pięćdziesięciolatków i sześćdziesięciolatków do angażowania się na rzecz chorych w parafii, by nie cierpieli w samotności – mówił o. Krakowiak.

O przeżywaniu swojej choroby i roli wiary w życiu opowiadał Krzysztof Zingler, który od wielu lat zmaga się z poważną chorobą. Mimo to pracuje jako nauczyciel języka angielskiego w Starym Bojanowie.

– Wiara pomaga mi zwłaszcza w momentach kryzysowych. Dzięki niej zrozumiałem, że moje cierpienia są Panu Bogu potrzebne – stwierdził Zingler. Jego zdaniem bardzo ważna jest rozmowa lekarza z pacjentem nie tylko dotycząca samopoczucia chorego, ale i dotykająca spraw codziennych.

Zgromadzeni w sali Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego wysłuchali też koncertu w wykonaniu Jacka Kortusa, laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

MS

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki