Logo Przewdonik Katolicki

Kiermasz piernikiem pachnący

Małgorzata Seklecka
Fot.

Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem we włocławskim Muzeum Etnograficznym zapanuje świąteczny nastrój. W niedzielę 9 grudnia, w godz. 10.00-15.00, w siedzibie muzeum przy Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 trwać będzie IX Kiermasz Bożonarodzeniowy.

 

Zaproszeni do udziału twórcy ludowi i rękodzielnicy wystawią ozdoby, dekoracje wnętrz, zabawki choinkowe i mnóstwo innych przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów. – Na kilkudziesięciu stoiskach pojawią się malowane bombki, ręcznie wykonywane bibułkowe łańcuchy, kartki świąteczne, stroiki, ozdoby ze słomy, kory, krepiny, papieru, szyszek, masy solnej, wełny, kordonka i innych surowców – zachęca Beata Wąsik z Muzeum Etnograficznego. Tak jak w latach ubiegłych, również na tegorocznym kiermaszu będzie można kupić oryginalne prezenty gwiazdkowe. Oferta jest bogata, zróżnicowana, dostosowana do możliwości różnych portfeli. Jednych zainteresują  rzeźby, figurki, drewniane i materiałowe zabawki. Innych zachwycą wyroby kowalstwa artystycznego czy garncarskie, bądź obrusy, serwetki, szale czy ozdoby choinkowe wykonane szydełkiem. Nie zabraknie wianuszków, koszyczków, wyrobów ozdobionych haftem kujawskim, a także biżuterii wykonanej z filcu, wełny, bursztynu itp. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Pani Beata przekonuje, że stoiska z żywnością będą zachęcały smakiem, wyglądem i zapachem do kupowania wypieków, pierogów, wędlin, przetworów z owoców i warzyw, suszonych owoców, kapusty, miodu oraz miodu pitnego. Trudno nie wierzyć w te zapewnienia; w poprzednich latach widzieliśmy te stoiska oblężone przez kupujących.
Znakomitą, godną szerokiego propagowania inicjatywą włocławskiego Muzeum Etnograficznego jest organizowanie podczas kiermaszu zajęć dla dzieci. W tym roku najmłodsi zostaną zaproszeni do wycinania pierniczków. Zainteresowane mamy otrzymają przepis na ciasto piernikowe. Dzieci będą też mogły wykonywać ekologiczne ozdoby choinkowe. Chętnych z pewnością nie zabraknie!  Do udziału w zajęciach są zaproszeni również rodzice. Wykonane arcydzieła zostaną umieszczone na choinkach w muzeum, albo dzieci będą mogły je zabrać do domu. „To nie koniec atrakcji. Specjalnie na ten dzień muzeum przygotowało kartkę świąteczną z widokiem zimowego Włocławka, autorstwa Jerzego Teodorowicza . Nie lada gratką dla kolekcjonerów będzie możliwość opatrzenia pocztówki okolicznościowym wydanym przez Pocztę Polską” – zachęca Beata Wąsik. Na stoisku Poczty Polskiej, w tym roku po raz pierwszy obecnym na kiermaszu, będzie można zaczerpnąć wiedzy z dziedziny filatelistyki. Być może dzięki tej akcji Polski Związek Filatelistów zyska nowych członków, kolekcjonerów.
Uczestniczący w kiermaszu będą mogli zwiedzić wystawę czasową pt. Tekstem i obrazem. Reklamy firm włocławskich do 1939 r., wg scenariusz Mariana Cieślaka, który jest również komisarzem wystawy. Oprawę plastyczną przygotowała Magdalena Kolanowska. Wystawę polecamy czytelnikom, zwłaszcza związanym z Włocławkiem. Eksponaty – w większości reklamy prasowe – przenoszą zwiedzającego w nie tak dawną, a jednak odległą przeszłość miasta. Pokazują mapę nieistniejących zakładów, firm, sklepów Włocławka, przypominają dawne miejsca, nazwy ulic, towary cieszące się przed laty popytem i sposoby ich promocji. 
Kiermasz bożonarodzeniowy ma charakter rekreacyjno-handlowy, jednak głównym celem organizatorów jest popularyzacja dawnych tradycji związanych ze świętami Narodzenia Pańskiego. Wspomnijmy, że od czasów średniowiecznych na jarmarki przybywano w celu zaopatrzenia się w niezbędne towary, ale też na jarmarkach toczyło się życie społeczne i towarzyskie.
Bilet wstępu na kiermasz kosztuje zaledwie 2 zł. Dzieci do siedmiu lat, te najbardziej „przytulone do rodziców”, mają wstęp wolny. Wychodząc z kościoła po Mszy św., skierujmy kroki na nadwiślańskie bulwary, do siedziby muzeum. Kiermasz Bożonarodzeniowy sprawdził się przez lata jako prorodzinna, kojąca impreza.  Zatem – do zobaczenia!
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki