Logo Przewdonik Katolicki

Ewangelizacyjnie i lokalnie - nowohuckie.pl

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Z założycielem i pomyslodawcą radia ewangelizacyjno-lokalnego ks. Łukaszem Gołasiem

 

ROZMAWIA PAWEŁ PIWOWARCZYK

 
Jak powstało nowohuckie.pl?
– W pewnym sensie reaktywowaliśmy Radio Matka Pocieszenia, czyli pallotyńskie radio działające przy parafii Matki Bożej Pocieszenia w Nowej Hucie przy ul. Bulwarowej. Takie radio założył kilka lat temu ks. Przemysław Krakowczyk SAC. Na dwa lata radio zostało zawieszone, powołaliśmy je na nowo do życia pod nową nazwą i w nowej formie, zmieniliśmy ramówkę. Jesteśmy teraz nie tylko radiem parafialnym. Trzon redakcji pozostał ten sam, ale doszły nowe, prężne i wykształcone w kierunku dziennikarstwa osoby. Mamy wielu współpracowników m.in. z Jerozolimy, ale także z wielu miejsc w Polsce. Z nowymi pomysłami ruszyliśmy z nowohuckim.pl 4 października.
 
Radio ewangelizacyjne, bo…
– …niedaleko stąd, w Mogile, Jan Paweł II pierwszy raz użył pojęcia ewangelizacja. To jakby wezwanie dla nas, które zostało niedawno przypomniane podczas ewangelizacji Krakowa. Oprócz tego impulsem do reaktywowania radia ewangelizacyjnego był rozpoczęty niedawno Rok Wiary. Po trzecie, radio jest wyjściem do młodego człowieka – chcieliśmy włączyć w działalność rozgłośni jak najwięcej młodych ludzi. Z pierwszego radia pozostał w redakcji Kazek Zabierowski, Marek Jucha i Ola Urzędowska. Do nich dołączają nowe osoby, które w duchu pallotyńskim włączają się w życie Kościoła. Kierujemy nasze radio przede wszystkim do ludzi młodych, dlatego większość audycji rozpoczyna się o godz. 20.00. Jednak nie ograniczamy się tylko do młodych. Codziennie transmitujemy Mszę św. z naszego kościoła. Chodząc do chorych, zachęcam wnuki, żeby swoim dziadkom i babciom uruchamiali nasze radio, tak by mogli posłuchać audycji. Ta ewangelizacja ma więc międzypokoleniowy wymiar.
 
Mówicie także o sobie, że jesteście radiem lokalnym.
– Skupiamy się na sprawach Nowej Huty. Oprócz redakcji religijnej, za którą odpowiadam, mamy redakcję lokalną, za którą odpowiedzialna jest Ola Urzędowska. Współpracujemy z samorządami, a także z „Głosem Nowej Huty”. Wkrótce uruchamiamy nową ramówkę, w ramach której będziemy gościć nowohuckich samorządowców. W naszej rozgłośni prezentujemy wszelkie ciekawostki, audycje kulturalne, samorządowe, sportowe dotyczące Nowej Huty.
 
Czego warto posłuchać w waszym radiu?
– W środy o godz. 20.00 Kazek Zabierowski i Paweł Kalina pochylają się nad sprawami Nowej Huty, jest wiele zagadek, ciekawostek i historii związanych z Nową Hutą w audycji: „...I wszystko w tym temacie – rozmowy przy herbacie”. W czwartki o godz. 20.00 wspólnie z Olą Urzędowską prowadzimy audycję „Bo na Bulwarowej”, czyli rozmowy na różne ciekawe tematy z życia Kościoła, a także tematy lokalne, komentarz do wydania „Głosu Nowej Huty”. Natomiast w piątki Kajetan Rajski prowadzi „Trzy kwadranse” – wspólnie z zaproszonymi gośćmi rozmawia m.in. o bieżących wydarzeniach dotyczących diecezji i Kościoła. Co tydzień przygotowujemy także „Flesz kulturalny”, mamy własny serwis informacyjny. Jesteśmy radiem ewangelizacyjnym, codziennie posłuchać można konferencji ewangelizacyjnych, jest Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Msza św. (w niedziele trzy Msze św. transmitowane z naszej parafii). Nadajemy przez 24 godziny – każdy znajdzie tu coś ciekawego.
 
Co chciałby Ksiądz osiągnąć przez funkcjonowanie radia?
– Przede wszystkim dotrzeć do młodych i przekazywać Dobrą Nowinę. Chciałbym, żeby ci młodzi ludzie kontynuowali kiedyś działanie radia, żeby je przejęli. Chcę też, żeby pobliskie parafie włączyły się w działanie radia, chcemy transmitować z nich Msze św. Nie jesteśmy radiem jednej parafii, ale całej Nowej Huty.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki