Logo Przewdonik Katolicki

Zaułek Pana Boga

ks. Jacek Kędzierski
Fot.

Wizyta ta była przejawem pasterskiej troski księdza biskupa o księży studentów. Posługę wśród nich pełnił, przewodnicząc Mszom św. i innym celebracjom. Okazywał życzliwość, serdeczność i wsparcie, poznawał środowiska, w których zdobywają wiedzę i pracują dla Kościoła.

 

W odwiedzinach u prezbiterów diecezji włocławskiej (17–28 września), którzy studiują w Innsbrucku, towarzyszyli biskupowi diecezjalnemu Wiesławowi Alojzemu Meringowi ks. prałat Tadeusz Gut z diecezji gdańskiej i ks. kanonik Sławomir Deręgowski, proboszcz parafii św. Stanisława BM we Włocławku. Obecność pasterza diecezji sprawiła radość studentom, umocniła ich wspólnotę. Sprawiła, że z nowym zapałem przystąpili do dalszej pracy w Tyrolu. Regionie nazywanym powszechnie przez miejscowych zaułkiem Pana Boga (Herrgottswinkel).

 

17 września

W pierwszym dniu pobytu ks. bp Mering z osobami towarzyszącymi i księżmi studentami: Grzegorzem Nowickim i Jackiem Bartczakiem zwiedzili jeden z najwspanialszych zabytków Bawarii: zamek Neuschwanstein (Nowy Łabędzi Kamień). Zachwyt wzbudziło malownicze położenie zamku, a później sala tronowa, sala śpiewaków i neogotycka sypialnia królewska, w której król Ludwik II Bawarski, fundator zamku, lubił się modlić i czytać. Dodatkową atrakcję stanowiła przejażdżka zabytkowym powozem. W drodze powrotnej dostojny gość zatrzymał się w uroczej miejscowości Ausserfern, gdzie w zespole duszpasterskim siedmiu parafii pracuje ks. Jacek Bartczak. Po wspólnej modlitwie w parafii św. Katarzyny ze Sieny podróżnicy udali się do jednego z domów gościnnych (Gasthaus) na posiłek składający się z potraw, którymi słynie ten region Tyrolu. Wieczorem, podczas uroczystej kolacji, księża studenci dzielili się z księdzem biskupem nabytymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Opowiadali o postępach w zakresie zdobywania wiedzy. Nie zabrakło słów uznania i docenienia obecności dostojnego gościa; m.in. w przemówieniu ks. Tadeusza Guta, który z uznaniem mówił o niespotykanej jedności i więzi pasterza diecezji ze współpracownikami. Kapłan odniósł się również do trafności dokonywania przez ks. bp. Meringa wyboru prezbiterów, których wysyła do różnych środowisk naukowych i duszpasterskich w Europie, w przekonaniu, że zdobędą tam solidne wykształcenie, posiądą umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, problemami współczesnego świata i Kościoła. W imieniu studentów podziękowanie księdzu biskupowi złożył ks. Andrzej Tomalak.

 

26 września

Tego dnia ks. bp Mering, towarzyszący mu księża z Polski oraz księża studenci: Karol Łazik i piszący te słowa udali się do Seelsorgeraum Stanzertal. Jest to okręg duszpasterski w zachodniej części diecezji innsbruckiej, który obejmuje pięć parafii. Proboszczem jest ks. Augustyn Kuanvi, który pochodzi z afrykańskiego Togo, a wikariuszem ks. Karol Łazik. W miejscowości Flirsch kapłani modlili się w kościele parafialnym św. Bartłomieja, a następnie na miejscowym cmentarzu. Jest na nim pochowany m.in. ks. Stanisław Branny, kapłan pochodzący z Polski. 30 lat temu był tu proboszczem; opiekował się klerykami z Polski, m.in. Józefem Niewiadomskim, który obecnie jest dziekanem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Leopolda Franciszka w Innsbrucku. Ks. Niewiadomski znany jest we Włocławku m.in. z wykładu inaugurującego w WSD rok akademicki 2011/2012. Następnie ks. bp Mering udał się do Sankt Anton (główna parafia okręgu duszpasterskiego) na spotkanie z miejscowym proboszczem, przedstawicielami władz lokalnych (burmistrzami St. Anton Helmutem Mallem i burmistrzem Pettneu Manfredem Mattem) i przedstawicielami rad parafialnych okręgu Seelsorgeraum. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze. Gospodarze dziękowali księdzu biskupowi za posługę w parafiach prezbitera z diecezji włocławskiej. Włocławski biskup zapewnił zebranych o pamięci w modlitwie i gotowości do dalszej współpracy.

Wieczorem, po powrocie do Innsbrucku, w domu ks. prałata Andrzeja Krzyżana

odbyło się  spotkanie ks. bp. Meringa ze wszystkimi księżmi studentami. Wspomnijmy, że ks. Krzyżan  jest odpowiedzialny za współpracę diecezji włocławskiej z diecezją Innsbruck. Z zaangażowaniem opiekuje się studentami z naszej i innych diecezji. Jest cenionym i długoletnim duszpasterzem osób chorych w Tyrolu. Jego doświadczenie i posługa w klinice w Innsbrucku stwarza możliwość poznania służby i praktyki na polu duszpasterstwa osób chorych. Tę szansę wykorzystuje piszący te słowa, który zajmuje się – od strony naukowej i praktycznej – zagadnieniem towarzyszenia osobom cierpiącym i umierającym.

 

28 września

W ostatnim dniu wizyty ks. bp Mering spotkał się z rektorem Kolegium Księży Redemptorystów ks. Januszem Turkiem CSSR, który pełni też funkcję ojca duchownego w tutejszym seminarium duchownym. W rozmowie ks. Turek przedstawił biskupowi włocławskiemu całokształt zagadnień dotyczących seminarium i sytuacji Kościoła katolickiego w Austrii. W Redemptoristenkolleg mieszkają: ks. Andrzej Tomalak, który pracuje w zespole parafialnym Stubaital (cztery parafie) oraz piszący te słowa. Po spotkaniu zgromadziliśmy się z księdzem biskupem na modlitwie w przepięknym kościele klasztornym Herz-Jesu-Kirche.

Na zakończenie wizyty, w opactwie premonstrantersów (norbertanów) Stift Kirche w Innsbrucku ks. bp Mering przewodniczył Mszy św., którą celebrowali księża studenci. Tu mieszka ks. Grzegorz Nowicki, pełniący posługę duszpasterską w sąsiadujących parafiach (Basilika Wilten i Wilten West). Zakonnicy opiekujący się klasztorem od wielu stuleci służą wiernym. Budynek powstał w 1138 r.; pod względem architektonicznym został zasadniczo zmieniony w okresie baroku. We wnętrzach znajdują się zabytki m.in. z epoki średniowiecza, renesansu i oświecenia. Pasterz włocławski nie omieszkał wyrazić zachwytu nad pięknem świątyni, której patronują św. Wawrzyniec i św. Szczepan. W homilii zwrócił uwagę na jedność prezbiterów i ludu Bożego z biskupem; dzięki niej Kościół może się cieszyć obfitymi owocami. W modlitwie brewiarzowej po Eucharystii (godzina w ciągu dnia) razem z ks. bp. Meringiem uczestniczyli: biskup innsbrucki Manfred Scheuer, opat miejsca o. Raimund Schreier, wspólnota premonstratensów, księża studenci, pracownicy Kurii Diecezjalnej w Innsbrucku i wielu innych gości. Po celebracji gospodarze miejsca zaprosili gości na agápe. Na pożegnanie księża studenci otrzymali od swojego pasterza zapewnienie o pamięci i modlitwie oraz błogosławieństwo i upominki. Dziękujemy Bogu za jego obecność, za dar posługi. Zapewniamy o wdzięcznej pamięci i modlitwie każdego dnia.

 

(opracowanie redakcyjne Barbara Sawic)

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki