Logo Przewdonik Katolicki

Dzień Papieski - Dzień Rodziny

Paweł Piwowarczyk
Fot.

XII Dzień Papieski postanowiono uczynić świętem rodziny. Biskupi polscy zdecydowali, że hasłem tego dnia będą słowa: Jan Paweł II Papież Rodziny.

 XII Dzień Papieski postanowiono uczynić świętem rodziny. Biskupi polscy zdecydowali, że hasłem tego dnia będą słowa: „Jan Paweł II – Papież Rodziny”.

 

W bardzo konkretny sposób rodziny archidiecezji krakowskiej uczczą ten dzień przez uczestnictwo w Marszu dla Życia i Rodziny, który ruszy po uroczystej Mszy św. sprzed bazyliki św. Floriana do Rynku Głównego. Nieprzypadkowo właśnie z tej parafii, gdzie od 1949 r. młody kapłan ks. Karol Wojtyła prowadził katechezy dla studentów i przygotowywał pary do małżeństwa.

14 października nie tylko uczestnicy marszów, koncertów i innych inicjatyw Dnia Papieskiego zwrócą się w stronę rodziny. Z ambon naszych kościołów usłyszymy wiele słów, które zapewne prowadzić będą do wniosku, że to właśnie rodzina jest drogą Kościoła. „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć” – pisał Jan Paweł II w Liście do Rodzin z 1994 r. W tym samym roku odbyło się z inicjatywy polskiego papieża I Spotkanie Rodzin, w 2012 r. w Mediolanie odbyło się już siódme takie spotkanie. Dzień Papieski skłania do przypomnienia sobie takich inicjatyw papieża, motywuje również do sięgnięcia po wiele dokumentów dotyczących rodziny, których autorem był bł. Jan Paweł II.

Biskupi wzywają, by Dzień Papieski był okazją do modlitwy „o świętość polskich małżeństw i rodzin, o otwartość na dar życia, o mądrość dla ustawodawców, odwagę dla samorządów, aby wzmocnić rodzinę jako podstawową komórkę życia społecznego”. Będzie to także okazja, aby wspomóc żywy pomnik Jana Pawła II – Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W Krakowie przedłużeniem Dnia Papieskiego będzie odpust w sanktuarium Jana Pawła II przy ul. Marcika.

 

 


 

XII Dzień Papieski  i wydarzenia towarzyszące

 

14 października – obchody Dnia Papieskiego – w całej Polsce zbiórka na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”; w archidiecezji krakowskiej organizowany jest Marsz dla Życia i Rodziny – o godz. 12.15 Msza św. w bazylice św. Floriana, a po niej przejście na Rynek Główny

 

16 października – godz. 17.00 (plac pod oknem papieskim) – koncert Stanisława Soyki z zespołem SOYKA KWINTET. Wstęp wolny.

 

19 października – w sanktuarium bł. Jana Pawła II zostanie odprawiona Msza św. w intencji chorych, ich rodzin i opiekunów.

 

20–22 października – odpust w sanktuarium Jana Pawła II

21 października godz. 12.30 – uroczysta Msza św. odpustowa pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza; po Eucharystii otwarcie wystawy stałej poświęconej Całunowi Turyńskiemu w budynku Instytutu Jana Pawła II

Szczegółowy program: www.janpawel2.pl

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki