Logo Przewdonik Katolicki

Telewizja w sercu parafii?

Paweł Piwowarczyk
Fot.

…a parafia w sercu telewizji. Dwudziestominutowy program nadawany od dwóch lat w TVP Kraków przyciąga niekonwencjonalną formą i zmienia sposób myślenia o parafii.

…a parafia w sercu telewizji. Dwudziestominutowy program nadawany od dwóch lat w TVP Kraków przyciąga niekonwencjonalną formą i zmienia sposób myślenia o parafii.

 

„Parafia z sercem” to program prezentujący parafie z archidiecezji krakowskiej, a także tarnowskiej. Ukazuje on życie parafii, akcentuje dobro dziejące się w nich, przedstawia ciekawe inicjatywy. Pojawiają się w nim mieszkańcy, którzy parafię uczynili swoim domem, prezentowane są historie ludzi, którzy zaufali Bogu.

 

Różne głosy

 Gdy wypytuję księży o program, jedni go chwalą, widzą jak wiele dobra wnosi, inni natomiast mówią że oni nie chcieliby się tak pokazywać, chwalić, „wychodzić przed szereg”. Dziwne jest jednak to, że tak często mówi się o tym, że telewizja skupia się tylko na sensacjach, bezwartościowych epizodach z życia gwiazd, że emanuje złymi informacjami, a gdy pojawi się wartościowy program realizowany blisko ludzi i z ludźmi, wielu podważa jego autentyczność. Tymczasem na ekranie telewizora widzimy sąsiednią parafię, a może parafię dzieciństwa czy też kościół, który mijamy, jadąc do pracy, nie zdając sobie sprawy jak wiele dzieje się w nim i wokół niego. Żeby jednak zrozumieć idee programu, warto posłuchać jego twórców, a także tych, którzy byli bohaterami programu, którzy postanowili głosić Dobrą Nowinę nie tylko z kościelnej ambony.

 

Bez peanów i nadętości

Propozycja kręcenia materiałów filmowych na temat wspólnot parafialnych wyszła właściwie od samej telewizji. Anna Kaszewska, Łukasz Lech i Miłosz Horodyski zajęli się realizacją programu – pisaniem scenariuszy, aranżowaniem konkretnych parafii. Opiekunami merytorycznymi programu są ks. infułat Jerzy bryła i ks. dr Robert Nocek, a kierownikiem produkcji Barbara Nycz.

Wcześniej Łukasz Lech wspólnie z koleżanką zrealizowali w niekonwencjonalny sposób film o bp. Albinie Małysiaku pt. Z wiarą na głęboką wodę. – Biorąc się za taki film, bałem się, żeby nie zrobić nadętego obrazu osoby duchownej, która udziela tylko wypowiedzi na temat swojego życia, żeby nie było peanów, które często przy takich okazjach się pojawiają –wspomina Lech. Autor zauważa, że w programach pokazujących duchownych często za dużo jest dewocji, a za mało ukazywania ich w normalnym życiu – z problemami, które noszą, ale również z pasjami takimi jak kajaki, chodzenie po górach. Dlatego film o bp. Małysiaku rozpoczyna się na basenie, gdzie biskup mówi, że całe jego życie to jeden wielki skok do wody. Film spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem, oglądał go podobno Benedykt XVI, widzieli również biskupi Episkopatu Polski. Podobne pomysły, podobną konwencję zastosowano również w tym, co pojawiło się kilka miesięcy później w telewizyjnej ramówce – w „Parafii z sercem”.

 

Pozytywne „sensacje” w parafiach

Do tej pory wyemitowano blisko 60 odcinków programu – w tym ok. 45 z nich dotyczyło archidiecezji krakowskiej, a reszta parafii w diecezji tarnowskiej. Jakie są motywacje autorów programu? Przede wszystkim to pokazanie dobra. – Chcieliśmy epatować dobrem i pozytywną sensacją – jeśli tak można określać sensację. Mówiąc obrazowo, chcieliśmy mówić o tym, że gdzieś ktoś komuś odbudował dom, a nie o tym, że został zniszczony – opowiadają twórcy. Celem programu jest prezentacja osobliwych, sakralnych miejsc na mapie archidiecezji. Odwiedzane są parafie, które wyróżniają się szczególną formą działalności – charytatywną, edukacyjną, artystyczną czy sportową. Ważne jest to, aby przypomnieć, jak parafie, zgromadzenia zakonne czy domy misyjne wpływały na środowisko, i podkreślić, że wciąż jest to możliwe. Program ma charakter społeczno-religijny, pokazuje społeczność przez pryzmat parafii.

 

Wybiórcze media

Łukasz Lech przygotowując programy, dostrzegł jak wielkimi konglomeratami pozytywnej działalności są parafie. Przy parafiach powstają wspaniałe dzieła, ludzie odnajdują się w grupach tworzą profesjonalne ośrodki pomocy. – Bolało mnie i byłem zszokowany, że nigdy nie pokazywała tego telewizja, że tak mało jest w mediach informacji o działalności parafii. Odczułem wielką motywację, żeby robić ten program, gdy zauważyłem jak niesprawiedliwie oceniany jest Kościół, jak nieproporcjonalnie do pełnionego zadania w społeczeństwie pokazywany jest przez media – podkreśla. Tym większa radość autorów programu i licznych widzów, że program można oglądać w telewizji w dobrym czasie antenowym. Premiery emitowane są w środy o godz. 17.15, a powtórki w soboty o 19.05 i niedziele o godz. 17.05 w TVP  Kraków. W każdej chwili można również bezpłatnie oglądać wszystkie odcinki na stronie internetowej TVP Kraków.

 

Być dumnym z parafii

Ks. prałat Stanisław Mika, proboszcz parafii Dziesięciu Tysięcy Męczenników z Niepołomic, podkreśla, że dzięki programowi podczas przygotowań do nagrania mógł uświadomić sobie specyfikę swojej parafii, zobaczyć, czym się wyróżnia wśród innych. – Uświadomiłem sobie, że dziś trzeba umieć mówić o dobru. To dobro przy okazji programu zostało pokazane w niekonwencjonalny sposób. Wierni zostali zaproszeni do refleksji nad swoją wspólnotą parafialną. Mogli dostrzec to, z czego mogą być dumni jako parafianie – mówi niepołomicki proboszcz. Z kolei o. dr Andrzej Kukła z parafii i sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie zauważa, że przez program mówi się o czymś, co jest powszednie w sposób niepowszedni. – Cykl pozwala ludziom odkryć parafię, jej historię, aktywne grupy działające m. in. charytatywnie. Program jest mobilizacją dla parafian i okazją do zjednoczenia, do większego utożsamienia się z parafią, zwłaszcza że dziś to co dobre i związane z Kościołem świadomie pomijane jest w mediach. Dzięki kamerze parafia nabiera innego wymiaru – ludzie na nowo odkrywają wymiar historyczny, a przede wszystkim duchowy. Bycie dumnym ze swojego kościoła powinno być dzisiaj „trendy” – podkreśla duszpasterz z krakowskiego Podgórza.

 

Inwestować w dobro

Autorzy programu otwarcie mówią o tym, że niestety parafia musi uczestniczyć finansowo w realizacji programu, pokrywając część kosztów jego realizacji. Jak zauważają, wynika to z obecnej kondycji telewizji. Program realizuje kilka osób, to dwie doby nagrań, wiele godzin montażu, to profesjonalny sprzęt. Jednak właścicielem praw do filmu jest parafia, która może film rozprowadzić wśród wiernych. Film służy i staje się wizytówką parafii, pokazuje dobro, które niejednokrotnie się zwraca na różny sposób. – Cieszymy się, gdy ludzie zaczepiają nas na ulicy i mówią, że nie wiedzieli, że tak wiele dobrego dzieje się w tej czy tamtej parafii, że ma taką wspaniałą historię, takich wspaniałych kapłanów. Księża przez program pokazują dobro. Dają oni przykład i świadectwo ludziom, pokazują, że każdy może mieć swoje miejsce w Kościele, że może być aktywną częścią Kościoła. Dziś w świecie, gdzie ogromną rolę spełniają media, stają się one również swoistą amboną Kościoła – podkreślają twórcy „Parafii z sercem”.

 


 

Mówić dobrze o dobru

 Program telewizyjny „Parafia z sercem” jest świetnym i rzeczowym reportażem poruszającym i ukazującym dziejące się dobro w naszych polskich parafiach.  Ktoś powie, że dobrem nie należy się chwalić. Nic błędnego! O dobru należy mówić szerokim pokosem, gdyż zło samo się narzuca i samo krzyczy. We Włoszech wykorzystuje się do tego nawet bilboardy wzdłuż autostrad. Informuje się o kwotach pieniędzy wydanych przez Caritas na pomoc dla potrzebujących. W Polsce natomiast wiele programów o Kościele i jego działalności przybiera charakter cukierkowaty, czasem odpychający. Tymczasem „Parafia z sercem” jest nie tylko dobrym pomysłem, ale także pomysłem profesjonalnie zrealizowanym. Jest to ważne, gdyż dobro należy ukazać dobrze. Należy pogratulować pomysłodawcy i wykonawcom. Pozwolę sobie wymienić jedynie ks. infułata Jerzego Bryłę i red. Annę Kaszewską. 

ks. Robert Nęcek       

 

 

„Parafia z sercem”

Emisje programu: środy o godz. 17:15 (premiery), a powtórki w soboty o 19:05, i niedziele o godz. 17:05 w TVP  Kraków.

Program dostępny również na: www.tvp.pl/krakow/parafia-z-sercem

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki