Logo Przewdonik Katolicki

Z kapłanami i za kapłanów

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Kardynał Stanisław Dziwisz zaprasza do wspólnej modlitwy z kapłanami i za kapłanów. Adresatami są wszyscy wierni, ale szczególnie wspólnoty gromadzące się wokół ołtarza Służba Liturgiczna.

Kardynał Stanisław Dziwisz zaprasza do wspólnej modlitwy z kapłanami i za kapłanów. Adresatami są wszyscy wierni, ale szczególnie wspólnoty gromadzące się wokół ołtarza – Służba Liturgiczna.

 

Do namaszczania i naznaczania

W czwartkowy poranek Wielkiego Tygodnia w każdej diecezji odbywa się wyjątkowa Msza nazywana Mszą św. Krzyżma. Podczas tej Eucharystii, jedynej porannej, którą można odprawiać w Wielki Czwartek, biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo (krzyżem namaszcza się nowo ochrzczonych i naznacza bierzmowanych). Obecność kapłanów i biskupa podczas tej Eucharystii to również szczególny znak łączności i wyraz jedności kapłanów z osobą pasterza diecezji.

 

Wyjątkowy moment

Ta Msza św. jest również wyjątkowa z innego względu. Celebruje ją z ordynariuszem większość kapłanów z całej diecezji. To dobra okazja, by modlić się wspólnie z kapłanami i za kapłanów. Dlatego co roku kard. Stanisław Dziwisz szczególnie zachęca do uczestniczenia w niej. Wzruszający jest moment odnowienia przyrzeczeń kapłańskich, który następuje po homilii. Biskup zwraca się na sam koniec słowami: „Zwracam się do wszystkich tutaj obecnych i proszę was, módlcie się za waszych kapłanów. Niech Bóg hojnie udziela im swoich darów, aby jako wierni słudzy Chrystusa, Najwyższego Kapłana, prowadzili was do Niego, bo On jest źródłem zbawienia”.

 

Być ministrantem wszędzie

W sposób szczególny w tej Eucharystii uczestniczy Służba Liturgiczna. Dla wielu członków tej wspólnoty to początek „liturgicznego maratonu”. W pięknych słowach zwrócił się przed trzema laty w Wielki Czwartek do Służby Liturgicznej kard. Dziwisz. Mówił wtedy w katedrze wawelskiej: „Być sługą ołtarza, być ministrantem, nie tylko stojąc blisko niego, nie tylko przez godzinę, gdy trwa Msza św., ale i wszędzie. To zadanie wymagające dużej mobilizacji ducha. Pragnę wam obecnym, wszystkim ministrantom, wszystkim, którzy posługują ołtarzowi dzisiaj, w Wielki Czwartek, podziękować za waszą ofiarę, za waszą służbę, za każde przyjście do ołtarza i to kilka minut wcześniej przed rozpoczęciem liturgii”.

 

Warto zatem może podjąć taki modlitewny maraton i rozpocząć od wielkoczwartkowej modlitwy za kapłanów. Może warto też zapytać: Narzekasz na kapłanów? A modlisz się za nich?

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki