Logo Przewdonik Katolicki

Ślubuję Ci uczciwość małżeńską

ks. Jan Glapiak
Fot.

Znam treść przysięgi małżeńskiej: Ja, N., biorę Ciebie, N., za żonę (męża) i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy święci. Jednak nie do końca rozumiem pojęcie uczciwość małżeńska.

Znam treść przysięgi małżeńskiej: „Ja, N., biorę Ciebie, N., za żonę (męża) i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy święci”. Jednak nie do końca rozumiem pojęcie „uczciwość małżeńska”.

                                                                                                                      Jarosław
 
Słowo „uczciwość” wywodzi się od słowa „uczcić” i wyraża element czci w odniesieniu do tego co święte. Małżonkowie mają „utrzymywać ciało własne w świętości i we czci” (por. 1 Tes 4, 4), gdyż przez sakrament stają się szczególnymi uczestnikami Bożej miłości i świętości. W swoim pożyciu nie mogą uciekać się do praktyk, które zaprzeczają godności osoby ludzkiej, albowiem „żona nie rozporządza własnym ciałem, lecz jej mąż; podobnie też i mąż nie rozporządza własnym ciałem, ale żona” (1 Kor 7, 4).
Uczciwość małżeńska przejawia się w takim ułożeniu współżycia seksualnego, by żadna ze stron nie była wykorzystywana lub zaniedbywana w tym względzie. Uczciwość zobowiązuje małżonków do życia czystego, zgodnie z ich stanem, rozumnego kierowania sferą seksualną oraz poszanowania w drugim godności człowieka i dziecka Bożego. W ślubie uczciwości małżeńskiej chodzi zatem o to, by we współżyciu małżeńskim wyrażał się szacunek dla współmałżonka, liczenie się z jego potrzebami, pragnieniami czy trudnościami.
Prawo do okresowego powstrzymywania się od współżycia płciowego pozwala małżonkom na planowanie poczęć z uszanowaniem uczciwości małżeńskiej. Jeśli małżonkowie mają słuszne powody, aby w danym okresie swego małżeństwa nie przekazywać życia, wtedy mogą powstrzymywać się od współżycia płciowego w dniach płodności żony. Takie planowanie poczęć jest uczciwe. Nieuczciwością małżeńską jest natomiast stosowanie przez męża lub żonę jakichkolwiek środków lub metod antykoncepcyjnych (por. Elżbieta Rydzak, http://nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/numery/042010/08.html).

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
  • awatar
    Magda
    06.11.2017 r., godz. 11:46

    Odpowiedz jak dla mnie bardzo słaba. Jakby wszystko w małżeństwie kręciło się wokół seksu.

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki