Logo Przewdonik Katolicki

E-konsument w e-sklepie

PK
Fot.

Transakcje internetowe są coraz bardziej korzystne. Jednak by nie dać się oszukać, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach zakupów w sieci.

 

Mimo że z roku na rok rośnie grupa osób robiących zakupy w internecie, wciąż mamy problem z weryfikowaniem rzetelnych sprzedawców. Nie potrafimy poruszać się w gąszczu ofert, które choć często wydają się niesamowicie atrakcyjne, w rzeczywistości takimi nie są.

Warto uświadomić sobie, że konsumenci dokonujący zakupów w sieci mają prawo do takiej samej wiedzy na temat produktów i usług jak w normalnym sklepie. Oznacza to, że opisy sprzedawanego towaru powinny być rzetelne i zrozumiałe. Rzeczywisty produkt bowiem nie powinien różnić się od prezentowanego w internecie.

Do tego e-konsument ma również prawo do zwrotu i reklamacji towaru jak w zwyczajnej sprzedaży.

Przy przeglądaniu ofert internetowych należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Strony internetowe e-sklepów powinny zawierać dane sprzedawcy bądź firmy. Chodzi tu przede wszystkim o dane kontaktowe zawierające adres rzeczywisty siedziby oraz ewentualnie numer telefonu stacjonarnego.

Ponadto, gdy zauważymy produkt w niebywale atrakcyjnej cenie, lepiej zwrócić uwagę na szczegóły oferty. Być może zawiera ona informacje o dodatkowych opłatach. Zdarza się, że sprzedawcy obniżają cenę towaru, podwyższając przy tym opłatę za przesyłkę. Po podliczeniu obu kwot okazuje się, że przepłaciliśmy.

Kolejną bardzo istotną informacją, jaką powinniśmy sprawdzić, jest ważność karty gwarancyjnej. Należy upewnić się, czy jest ona honorowana w naszym kraju. Zdarza się, że przy sprzedaży sprzętu z importu nie ma możliwości naprawy w serwisie w Polsce.

Warto też zasięgnąć opinii o sprzedawcy na forach internetowych, choć tutaj często pojawiają się fałszywe opinie, złośliwie wypisywane przez konkurencję.

Pamiętajmy, że gdy kurier dostarczy nam już zamówiony towar, powinniśmy sprawdzić przesyłkę w jego obecności. Jeśliby towar okazał się wadliwy, natychmiast możemy spisać protokół, który będzie wiarygodny. W innym wypadku sprzedawca może nie uznać reklamacji, zarzucając, że towar został uszkodzony przez kupującego.

ter

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki