Logo Przewdonik Katolicki

Bracia u grobu patrona

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Ponad 120 braci z Towarzystwa św. Wojciecha archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej pielgrzymowało 10 września do grobu biskupa męczennika.

 

Pielgrzymkę rozpoczęło tradycyjnie spotkanie w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym z udziałem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i bp. Bogdana Wojtusia. Ze względu na trwający w archidiecezji gnieźnieńskiej Rok Prymasa Tysiąclecia było ono niemal w całości poświęcone osobie i nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak mówił prymas Kowalczyk, ten niezłomny Ojciec Narodu był i jest niekwestionowanym symbolem zmagania się z ateistycznym systemem komunistycznym. – To obiektywna prawda historyczna, na potwierdzenie której nie potrzeba żadnych dowodów. Musimy tę prawdę przypominać, musimy ukazywać ją światu i modlić się, aby ten człowiek, który całym swoim jestestwem bronił wiary i narodu polskiego, dostąpił chwały ołtarzy – apelował metropolita gnieźnieński. Przypomniał także, że kard. Wyszyński nosił tytuł prymasa Polski nie dlatego, że był arcybiskupem warszawskim, ale dlatego, że był arcybiskupem gnieźnieńskim. – I o tym również trzeba nieustannie przypominać – dodał.

Prymasa Tysiąclecia wspominali również jego wieloletnia współpracownica Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz bp Bogdan Wojtuś, który przed półwieczem przyjął z jego rąk świecenia kapłańskie. Jak mówił, w chwili gdy został przyjęty do seminarium, kardynał przebywał w więzieniu. – Było tak, jakby zabrakło ojca – wspominał gnieźnieński biskup pomocniczy – modliliśmy się o jego powrót, ale wtedy było wiadomo, że uwięziony biskup do swojej diecezji już nie wraca. On wrócił. I wszyscy mieliśmy wrażenie, że to wraca ojciec. Dawał nam nadzieję i siłę – dodał bp Wojtuś.

Podczas spotkania bracia mieli okazję obejrzeć krótki program artystyczny przygotowany przez uczennice z gnieźnieńskiego ZSEO im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz zapoznali się z najnowszym biuletynem towarzystwa wydanym specjalnie z okazji pielgrzymki. Jak poinformował asystent kościelny organizacji ks. Tomasz Głuszak, począwszy od tego numeru będą na jego łamach prezentowane wszystkie regiony, w których stowarzyszenie działa. Pielgrzymkę zakończyła Msza św. u grobu św. Wojciecha, której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki