Logo Przewdonik Katolicki

Radosne wejście

Adam Jarecki
Fot.

Dom Matki i wyczekiwany z utęsknieniem cel wędrówki, został osiągnięty. Pątnicy idący w 77. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę dotarli 15 lipca na miejsce.

 

Trudno opisać...

Kiedy pielgrzymi, zbliżając się już do Częstochowy, po raz pierwszy ujrzą z daleka wieże jasnogórskiej bazyliki, to znak, że są już niedaleko celu wędrówki. To dla nich bardzo wzruszający moment. Klękają wówczas na drodze i dziękują Bogu, że pozwolił im przebyć tyle kilometrów. Natomiast gdy dojdą już na sam szczyt Jasnej Góry, padają wszyscy na ziemię krzyżem, kłaniając się królującej na tym miejscu Maryi. Doprawdy trudno opisać radość i szczęście przepełniające w tym momencie pielgrzymie serca.

 

Pełni darów łaski

Na jasnogórski szczyt każda z grup pielgrzymkowych wchodziła z kwiatami, flagami lub balonikami, w swoich grupowych barwach, a poprzedzał je zawsze krzyż, który towarzyszył im przez całą drogę. Pątników witali też przybyli tego dnia do Częstochowy ich przyjaciele i rodziny oraz abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył uroczystej Eucharystii sprawowanej na wałach. W swojej homilii metropolita poznański wskazał na Maryję, jako na Matkę Chrystusa, a zarazem na naszą duchową Matkę. Nazwał Ją również „wzorem doskonałego zjednoczenia, komunii z Chrystusem”, podkreślając, że „dary łaski, którymi Chrystus obdarzył swoją Matkę stały się również naszym udziałem”. Miało to miejsce, jak przekonywał, także w czasie tej pielgrzymki, podczas której pątnicy „mieli możność coraz pełniejszego i dojrzalszego poznania nauki Apostołów”, „uczenia się wspólnoty z bliźnimi” i uczestnictwa w sakramentach, a w szczególności korzystania z „bezcennego daru Eucharystii” ofiarowanego przez Chrystusa wspólnocie Kościoła.

 

Po raz ostatni

Na zakończenie Eucharystii ks. Konrad Jędrzejczak, który od 1999 r. jest kapelanem i przewodnikiem Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, oświadczył, że w tym roku już po raz ostatni pełnił tę funkcję. Dziękując mu za trud organizacji pieszych pielgrzymek, abp Gądecki stwierdził, że skoro ze względu na sprawowaną dotychczas posługę musiał w drodze na Jasną Górę głównie poruszać się samochodem, teraz w końcu będzie mógł przebyć ją pieszo.

 

 


Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem: „W komunii z Bogiem”, a patronował jej bł. Jan Paweł II. Na Jasną Górę pielgrzymowało 1779 pątników. Najstarszym z nich była 84-letnia Felicja Tomczak, a najmłodszym – 3,5-miesięczny Roch Garstecki. Natomiast najdłużej w pielgrzymce uczestniczył Kazimierz Matuszewski, który szedł już po raz 46.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki