Logo Przewdonik Katolicki

Bożego błogosławieństwa w nowym roku!

ks. Stanisław Szczepaniec
Fot.

Pan Bóg pozwolił nam wejść w nowy rok. Zgodnie z prastarym zwyczajem składamy sobie z tej okazji życzenia. Wyrażają one naszą serdeczność, pragnienie konkretnego dobra duchowego i materialnego dla drugiego człowieka.

Pan Bóg pozwolił nam wejść w nowy rok. Zgodnie z prastarym zwyczajem składamy sobie z tej okazji życzenia. Wyrażają one naszą serdeczność, pragnienie konkretnego dobra – duchowego i materialnego – dla drugiego człowieka.

 

 

Składając życzenia chcemy, aby udziałem osób nam bliskich stała się wszelka pomyślność, choć mamy świadomość, że urzeczywistnienie owego dobra nie od nas zależy. Dlatego musi być w nas odniesienie do ostatecznego źródła tych dóbr, którym zawsze jest Bóg. Składane przeze mnie życzenia nabierają pełnego sensu tylko wtedy, gdy są zakorzenione w Bogu jako sprawcy dobra, którego życzę drugiej osobie. Zatem sprowadzają się do pragnienia, aby Bóg obdarzał tego człowieka łaską i błogosławieństwem. Takie rozumienie życzeń znajdujemy w Piśmie Świętym, między innymi w Księdze Liczb. Bóg zobowiązuje się swoim autorytetem spełnić życzenia kapłana Aarona: „Niech Cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Tobą, niech Cię obdarzy swoją łaską. Niech zwróci ku Tobie oblicze swoje i niech Cię obdarzy pokojem” (Lb, 24-26). Słyszeliśmy te słowa 1 stycznia, podczas liturgii Mszy Świętej .

Rok 2011 jest rokiem jubileuszu katedry włocławskiej. Z woli i za aprobatą biskupa diecezjalnego Wiesława Alojzego Meringa obchody zostały przygotowane z wielkim rozmachem. Jubileusz stanie się wielkim wspólnym dziękczynieniem Bogu za 600 lat istnienia naszej katedry i sześćsetlecie uroczystego Te Deum za zwycięstwo pod Grunwaldem. Program uroczystości jest już ustalony; będziemy systematycznie o nich informować. Podniosłe rozpoczęcie jubileuszu nastąpi 19 marca, w dniu święta patrona diecezji włocławskiej św. Józefa. Już dziś zapraszamy wiernych do udziału w celebracji. Przygotowaniem duchowym do uroczystości jubileuszowych będą misje, które w parafii Wniebowzięcia NMP, w dniach 9-15 kwietnia, poprowadzą księża jezuici.

Korzystając z okazji, w imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Katedry Włocławskiej, którego jestem prezesem, bardzo Państwa proszę o przekazywanie 1 procenta z podatku za 2010 r. na konserwację włocławskiej świątyni i wydawnictwa o niej (nr KRS 0000301363). Szanownych darczyńców, Przyjaciół naszej katedry, zapewniam o modlitwie w ich intencji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki