Logo Przewdonik Katolicki

Dziedzictwo św. Maksymiliana

Michał Gryczyński
Fot.

Bł. Jan Paweł II w homilii wygłoszonej 7 czerwca 1999 r. w Bydgoszczy powiedział m.in.: światu (...) potrzeba Bożych szaleńców, którzy będą szli przez ziemię jak Chrystus, jak Wojciech, Stanisław czy Maksymilian Maria Kolbe i wielu innych.

 

 

Takich, którzy będą mieli odwagę miłować i nie cofną się przed żadną ofiarą w nadziei, że kiedyś wyda ona owoc wielki.

Szczególnym świadectwem odwagi miłości o. Kolbego był ostatni etap jego życia, od uwięzienia, przez pobyt w obozie zagłady, aż po dobrowolne oddanie się na śmierć, w zamian za innego więźnia. Im większa ofiara, tym większe błogosławieństwo – tak jak głosił, tak uczynił, składając heroiczną ofiarę. Jakie owoce wydaje jego ofiara, wymownie ilustruje dynamicznie rozwijający się kult; obecnie mamy w Polsce 315 kościołów, kaplic i parafii pw. św. Maksymiliana.

Z inicjatywy Senatu RP trwają obchody Roku Kolbiańskiego. W Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych – wspólnocie, do której należał - rozpoczęły się one już 14 sierpnia 2010 r. W ramach obchodów pomiędzy 21 a 28 maja br. ok. 100 ojców i braci franciszkanów wzięło udział w Niepokalanowie w kolejnej edycji kapituły duchowej, która była poświęcona dziedzictwu św. Maksymiliana. Jej zakończenie zbiegło się ze spotkaniem pątników, przedstawicieli parafii pod jego patronatem. Przybyli oni do Niepokalanowa w ogólnopolskiej pielgrzymce, aby uczcić 70. rocznicę deportacji o. Kolbego z więzienia na Pawiaku do obozu koncentracyjnego. Rocznica deportacji była również okazją do trzydniowego pobytu studyjnego młodych franciszkanów na terenie Auschwitz. Uznano bowiem, że bracia powinni dobrze poznać dzieje tego miejsca, w którym więzieni byli także inni franciszkanie. W Auschwitz przebywało łącznie 21 franciszkanów, spośród których ośmiu zginęło, a do chwały ołtarzy - poza św. Maksymilianem - wyniesionych zostało także czterech błogosławionych: Ludwik Pius Bartosik, Jan Antonin Bajewski, Piotr Bonifacy Żukowski, Stanisław Tymoteusz Trojanowski. 

Centralne uroczystości jubileuszowe Roku Kolbiańskiego odbędą się 14 i 15 sierpnia. Ich uczestnicy udadzą się m.in. do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i zwiedzą Niepokalanów. Mszy św. odprawianej na terenie obozu przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, i o. Marco Tasca, minister generalny Braci Mniejszych Konwentualnych, który następnego dnia – razem z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim – będzie przewodniczyć Mszy św. w Niepokalanowie. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki