Logo Przewdonik Katolicki

Czernikowo dzieciom

ks. Rafał Zatorski
Fot.

Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa; nadzieją, która ciągle kwitnie; przyszłością, która bez przerwy się otwiera. Te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II (wypowiedziane podczas Mszy św. 14 października 2000 r., w czasie Jubileuszu Rodzin w Rzymie) towarzyszyły organizatorom VI Parafialnego Dnia Dziecka w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie.

 

„Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa; nadzieją, która ciągle kwitnie; przyszłością, która bez przerwy się otwiera”. Te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II (wypowiedziane podczas Mszy św. 14 października 2000 r., w czasie Jubileuszu Rodzin  w Rzymie) towarzyszyły organizatorom VI Parafialnego Dnia Dziecka w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie.

 

 

 

Dzień Dziecka rozpoczął się od spotkania z Bogiem, Mszą św. 29 maja o godz. 12:30. Zwykle w Eucharystii sprawowanej o tej godzinie uczestniczą dzieci; nawet te najmłodsze, w wózkach bądź trzymane na rękach rodziców.  Z okazji dziecięcego święta dołączyli do nich uczniowie.  Miejscem zabawy, która rozpoczęła się tuż po Mszy św., był obszerny parking przykościelny. Parafialny zespół charytatywny pozyskał dobroczyńców, z pomocą których przygotował wiele atrakcji i niespodzianek.  Można było skakać na trampolinie (kto wyżej, kto dłużej, do utraty tchu), powodzeniem cieszyła się zjeżdżalnia (piski i śmiechy). Łasuchy zajadały się lodami i pachnącą karmelem cukrową watą. Kto nie zdążył zjeść niedzielnego obiadu, mógł pokrzepić się w punkcie małej gastronomii. Główną atrakcją niedzielnego popołudnia były gry i zabawy plenerowe oraz konkursy z nagrodami. Bohaterowie dnia indywidualnie, drużynowo i z rodzicami, zmagali się w konkurencjach sportowych, by zapewnić sobie jak najwyższe miejsce i otrzymać nagrodę.

Jednym z elementów edukacyjnych rodzinnego pikniku był pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu zastępu ratunkowego Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Czernikowo. Strażacy zaaranżowali wypadek samochodowy, którego ofiarą był nieprzytomny kierowca. Prezentacja czynności ratowniczych, opatrzona komentarzem i konkretnymi wyjaśnieniami, przyciągnęła uwagę dzieci, młodzieży i dorosłych. Chwalebna inicjatywa strażaków godna jest propagowania. Uczestnicząc w tego rodzaju pokazach, można zapamiętać podstawowe czynności ratownicze i w razie konieczności umieć je zastosować.

Obchody Dnia Dziecka należą do kalendarza cyklicznych imprez organizowanych w parafii św. Bartłomieja Apostoła. Dają – obok balu choinkowego i zimowisk – szereg okazji do nienachalnych działań edukacyjnych i wychowawczych. Motywują do wspólnej, również rodzinnej zabawy, integrują środowisko. Czernikowscy duszpasterze wyrażają wdzięczność parafialnemu zespołowi charytatywnemu oraz wszystkim dobrodziejom przedsięwzięcia. Plenerowa impreza z udziałem dzieci udała się wspaniale, głównie dzięki Państwa zaangażowaniu i wielkoduszności.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki